DEVRİNİZ DAİM OLSUN

Yerlerin ve göklerin mutlak sahibi Allah'a hamd etmek için bilmem kaçıncı devir kurbanı kesildi köyüm Şahinler'de.

Tabiatın kış uykusundan uyanıp filizlenmeye başladığı Nisan ayında her yıl olduğu gibi bu yılda hasadın bereketli olması ve her türlü afatından korunması için adaklar kesildi Kuş Dede türbesinde.

Bu daha önceleri adına yağmur duası denilen geleneğin 1969 yılındaki dolu afatından sonraki değişimiydi eskilerin deyimiyle.

O zamana kadar Kuş Dede evliyasında kurban kesilir ve şimdiki Dazlu Fadara arasında kalan Dönertaş denilen yerde civar köylerden gelen büyüklerin, küçüklerin hatta yaylaya çıkarılan hayvanlarında olduğu bir alanda duası yapılırmış.

Rivayete göre edilen duaların hikmetinden taş döner yağmur yağarmış.

Ayrıca kaybolan hayvanları kurt yemesin diye kurt ağzı bağlama duasıda burada yapılırmış.

1969 yılında yöremizde yaşanan dolu afatından çok büyük zarar gören köyümüzde Eksel(Koçak) köylülerininde teşvikiyle adına devir yâda afat kurbanı dediğimiz gelenek başlar.

Bizim çocukluğumuzda köy çok kalabalıktı ve kazanlarla bulgur kaynatılır,etli pilav olarak herkese dağıtılırdı. Ellerinde çinko taslar ve zağanlarla sıra bekleyen insanların oluşturduğu kuyruk uzar giderdi Kuş Dededen punara doğru.

Her haneden mutlaka bir kişi orda olurdu ve ailesine yetecek kadar etli pilavını ırahmetlik Aşık emminin yarı dua, yarı uyarısıyla alır evine dönerdi.

Yüz yıllardır yağmur için çıkılan duanın evrilerek devir kurbanı veya afat kurbanı adına dönüşümüne şahit olduk hep birlikte.

Aslolan yerlerin ve göklerin mutlak sahibine hamd etmek, ekilen arazilerin bereketli ürünler vermesi için zekatını ödemekti.

Bu güzel gelenek geçtiğimiz günlerde yine aslına uygun olarak köy muhtarımız önderliğinde tüm köylülerimizin katılımıyla devam etti.

Emek veren, destek olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.

Rabbim niyetlerinizi makbul, dualarınızı kabul, ürünlerinizi bereketli eylesin.

Horasandan gelir soyu

Boğaludan içer suyu

Asırlardır Türkmen köyü

Her sene devir çevürü

Adak adar Kuş Dedeye

Bey oturmuş Şahinler'e.

Devriniz daim olsun.

Hakkı BİÇER

21 Nisan 2024

İstanbul