Türkiye’de adı sıklıkla bilinen Taşova ilçesi, Amasya ilimizin en büyük dördüncü ilçesi olup, özellikle seyahat severleri destinasyonlarından birisi olarak öne çıkmaktadır. Amasya şehir merkezine 55 km mesafede olan ilçenin ortasından Yeşilırmak geçmekte ve haliyle doğal güzelliği ile Taşova ilçesi her yıl çok sayıda ziyaretçiyi çekmektedir. (Bkz: Amasya Gezilecek Yerler)

Taşova Gezilecek Yerler Listesi :

Yeşilırmak

Asıl adı Tozanlı Irmağı olan Yeşilırmak Köse dağından doğup Amasya Şehrinden ve Taşova ilçesinden geçerek Kelkit Irmağı ile birleşir. 276 km uzunluğa sahip olan bu ırmak ilkbaharda suyu artar, yazın ise azalır. Tarım sulamalarında kullanılan Yeşilırmak ağaçlar ile kaplı yeşil çevresi ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Alpaslan Müzesi

Taşova ilçe merkezine bağlı Alpaslan Beldesinde yer almaktadır. Müzenin yer aldığı bina Osmanlı Döneminden kalma bir tarihi hamamdır. Bu tarihi hamam restore edilerek 1994 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Alpaslan Müzesinde; antik dönemlere, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait ahşap işçiliğini yansıtan çeşitli eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bir bölümü yöresel bir köy odasına çevrilmiştir. Müzenin en dikkat çeken eseri; Alpaslan Kasabasının kuzeyinde ören yerinde bulunan 13. Yüzyıla ait Selçuklu Dönemine ait ahşap sanduka ve türbe kapısıdır.

Baraklı Kalesi

Taşova ilçe merkezine 2 km uzaklıkta Özbaraklı Beldesinin güneyinde yer almaktadır. Baraklı Kalesi Roma Döneminde yüksek bir tepe üzerine moloz taş ve kireç harçtan inşa edilmiştir. Kale buradan geçen kervanları korumak amacıyla yapılmıştır. Bu kaleden günümüze gözetleme kulesi ve sur duvarları ulaşmıştır.

Baraklı Şelalesi

Taşova ilçesine bağlı Baraklı Köyünde yer almaktadır. Baraklı Şelalesi 8 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Şelalenin çevresinde piknik masaları ve küçük bir tesis bulunmaktadır.

Borabay Gölü

Taşova ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Borabay Gölü; 80 metre genişliğinde, 25 metre derinliğinde krater gölüdür. Bakanlar tarafından Turizm Merkezi olarak ilan edilen Borabay Gölü ilçenin en güzel yerlerindendir. Borabay Gölünün çevresinde bungalov evler, gazino, yürüyüş parkurları, kamp ve piknik alanları yer almaktadır. Burada huzurlu anlar yaşayabilir ve gölde kayık ile gezine bilirsiniz.

Kaynak: Gezilecekyerler.com