Taşova Haber Sitesi
HV
26 HAZİRAN Pazar 11:28

14Mart Tıp Bayramı ve Taşova'nın Efsane Doktorlarından Biri..

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bu defa da yaşı altmış beş üstü olan vatandaşlarımız tarafından bir efsane gibi anlatılan Topal Doktor Ahmet Halet Çoruh’u sizlere bir nebze de olsun tanıtmak istedik.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 14-03-2022 10:47
14Mart Tıp Bayramı ve Taşova'nın Efsane Doktorlarından Biri..

Henüz Taşova ilçe bile değil. Yemişhanı adında üç yüz haneli Tokat vilayetine bağlı Erbaa’nın bir köyü. Hastaların Erbaa’ya gittiğinde gördükleri sert mizaçlı ve iyiliksever tek doktoru.

Erbaa’nın ilk tabibi Topal Doktor lakabı ile bilinen Birinci Cihan Harbi Gazisi Doktor Ahmet Halet Çoruh.

1950’li yıllara kadar Erbaa’nın tek doktoru olarak görev yapan Ahmet Halet Çoruh Birinci Dünya Savaşında Kafkas Cephesinde donmak üzere iken Erzurum’a getirilir ve burada hastanede iki ayağını kaybeder. Mümtaz kişiliği ile Erbaa’da iz bırakmış bir insan. Eskiler fedakarlıklarını ve yüce gönüllü oluşunu anlata anlata bitiremezler. Geride kalan film gibi bir hayat ve hayır dua. Bütün geçmişlerimize rahmet olsun, mekanları cennet olsun.

Bu vesileyle Taşova’nın ilk doktorlarından Selahattin Solakoğlu ve görev yapmış hekimlerimizden ahirete irtihal edenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık, mutluluk içerisinde uzun ömürler dilerken, 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyoruz.

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
visco özgür mobilya