Şehit İdris Polat Anadolu Lisesi'nde Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi günü münasebetiyle program düzenlendi.

Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi günü programına Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, müdür, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile programa başlandı. Kaymakam Gökcecik günün anlam ve önemini belirtmek için konuşmasında"Bugün Dünya insan Hakları günü aklıma ilk gelen Peygamber Efendimizin Veda hutbesinde Siyahın beyaza, Beyazın Siyah'a üstünlüğü olmadığını anlatmıştır. şimdi medeni Dünya'da bu farkı çokça hissediyoruz. Bu farkın olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. insanların ten renkleriyle farklı olması sizin onlardan onların sizden farkı yoktur. İnsanların temel ve siyasi hakları vardır. En büyük hakkımız yaşam hakkıdır. İnsanların kendi aralarında duyması gereken saygı kuralları vardır. Geçen Engelliler gününde 5 farklı program yaptık. Bizim o gün anlatmak istediğimiz bizim onlardan onların bizden bir farkımız veya üstünlüğümüz yoktur. Üniversitede okurken aynı odada kaldığımız insanlar Etiyopyalı arkadaşım vardı. Dini Hiristiyan olması bizim anlaşmamıza engel değildi. Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi gününüzü kutluyorum. Daha adil bir Dünya'da yaşamayı diliyorum." diye konuştu.
Programın devamında, öğrencilerin şiirleri, "Bir Mülteci" Canlandırması, "İnsan Hakları Demokrasi ve 15 temmuz Şehitleri" konulu video gösterimi, "İslam Dininde İnsan Hakları", Çocukaların Gözüyle İnsan Hakları" sunum gösterisi ve şarkıların seslendirilmesiyle son buldu.