Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
24 EYLÜL Pazar 23:07

Öğrencilerimiz Yurt ve Barınma Konusunda Mağduriyet Yaşamasın

Öğrencilerimiz Yurt ve Barınma Konusunda Mağduriyet Yaşamasın

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 14:39   Güncelleme : 27-09-2021 14:39
Öğrencilerimiz Yurt ve Barınma Konusunda Mağduriyet Yaşamasın

Vali  Mustafa Masatlı İlimizde yükseköğrenime başlayan öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla düzenlenen Üniversite Güvenlik ve Koordinasyon Toplantısına Başkanlık etti. Toplantıda Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Özel İdaresi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ 73. Şube Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yetkililer yer aldı.

Üniversitemizde yükseköğrenime başlayan ve çeşitli illerden İlimize gelen öğrencilerimizin yurt ve barınma sorunlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Valimiz Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Öncelikle bu yıl Üniversite sınavında başarı göstererek Amasya Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan gençlerimizi tebrik ediyorum. Geçtiğimiz yıl Üniversitelerin uzaktan eğitime devam etmeleri sonucu bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumuna son iki yılda üniversiteye yerleşen gençlerimizin yoğun bir talebi söz konusudur. Devletimiz bu noktada hiçbir öğrencimizin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri almaktadır.

İlimize baktığımızda ise Gümüşhacıköy’de yurt inşaatımız kısa süre içerinde tamamlanacaktır. Üniversite yönetimi de aldığı karar ile bu süre zarfında Gümüşhacıköy Meslek Yüksek Okulunda uzaktan eğitime devam edilmesini uygun bulmuştur. Taşova ilçemizde ise öğrencilerimizin barınmasına yönelik olarak 32 ev kiralanarak, mevcut yurt ücretleri dahilinde gençlerimizin hizmetine sunulmuştur. Suluova ve Merzifon ilçelerimizde ise öğrencilerimizin barınma sorunu bulunmamaktadır.

Sadece Amasya merkezde yurt kapasitesinin üzerinde bir başvuru mevcut olup, Aralık ayında hizmete açılacak 1000 kişi kapasiteli yurdumuzun hizmete alınmasıyla bu sorun da büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. O döneme kadar ise hiçbir öğrencimiz mağdur edilmeyecektir.

Bu dönemde başta işletmesi İl Özel İdaremiz tarafından yapılan Büyük Amasya Otel olmak üzere, Amasya Üniversitesi Misafirhanesi, Orman Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi, DSİ Misafirhanesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Misafirhanesi, Amasya Öğretmenevi ve Turizm Otelcilik Meslek Lisesi Uygulama Otelinin bir bölümü kız öğrencilerimize yeni yurt binamız hizmete alınana kadar ev sahipliği yapacaktır. Bu öğrencilerimiz yaklaşık mevcut yurt ücretleri mukabilinde bu hizmetten faydalanacaktır. Bu yerleştirtmeler ise yine Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kontrolünde yapılacaktır.” Toplantıda daha sonra katılımcı kurumlar barınma ve diğer konularda yapabilecekleri katkılara ilişkin görüş ve önerilerini paylaştılar.

Kaynak. Amasya Valiliği

Celal GünerCelal Güner

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert