Taşova Haber Sitesi
HV
30 EYLÜL Cuma 16:05

Kaymakamımız Çelik Toplantıda Alt Yapıyı Ele Aldı

İlçemiz Kaymakamı Mustafa Berk Çelik,  Ağustos ayı muhtarlar toplantısı dolayısıyla 12 Ağustos 2021 Perşembe günü köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-08-2021 10:06   Güncelleme : 13-08-2021 10:06
Kaymakamımız Çelik Toplantıda Alt Yapıyı Ele Aldı

2018 Yılında Elif Muratoğlu nun Hazırladığı Altyapı Raporu

İlçede elektriksiz köy ve mezra bulunmamaktadır. Bu durum içme suyu için de aynıdır. Ancak ilçenin yüksek kesimlerinde bulunan Alçakbel, Karlık, Korubaşı, Kavaloluğu, Şeyhli, Sofualan, Yeşiltepe ve Hüsnüoğlu köylerinde bazı temel altyapı sorunları yaşanmaktadır. Bu köylerin bazı mezralarında özellikle yaz aylarında içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Ek olarak bu köylerin yollarının bakımının yapılması önem arz etmektedir. Taşova İlçe merkezinde veköylerde kanalizasyon sorunu nispeten çözümlenmiştir. Toplam 63 köyün tamamında kanalizasyon şebekesi mevcut olup, çok sayıda mezraya sahip olan Alçakbel, Hüsnüoğlu, Karlık, Kavaloluğu, Yeşiltepe ve Sofualan köylerimizin uygun yerleşim birimlerine kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. İlçede bulunan vahşi depolama alanının ıslahı için yürütülen proje devam etmektedir. Taşova'da yürütülen Yeşilırmak'ın Islahı Projesi kapsamında nehrin 4,5 kilometrelik kısmında çift taraflı istifli taş tahkimatı, 800 metrelik kısmında ise yatak kademelendirilmesi yapılarak rekreasyon alanı oluşturulacak, bu çalışmalardan sonra taşkın riski ve görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olacaktır. Taşova'da bulunan Yavuz HES; 22,50 MWe kurulu gücü ile ortalama 14.611 kişinin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaktadır. Ek olarak, Ekores Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne 11 megavatlık kapasite tahsisi yapılmış, şirketin bu bölgede Taşova RES isimli bir rüzgar enerjisi santrali kurmasına karar verilmiştir.

Köylerin altyapı çalışmalarının bir bir tamamlandığını aktaran Acar, şunları dile getirdi:

"2020 Yılı KÖYDES Projesi kapsamında yürütülen içme suyu ve kanalizasyon şebeke hattı çalışmaları sonucunda Aydınlık köyünde 3 bin 500 metre içme suyu terfi hattı ve binası tamamlanmıştır. Meşeliçiftliği köyünde ise kanalizasyon şebeke hattının bin 650 metrelik kısmı ve 2 bin 900 metre içme suyu şebeke hattı tamamlanmış olup çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Taşova ilçesine bağlı Uluköy köyü ile Yerkozlu köyünün içme suyu ve kanalizasyon şebeke hattı çalışmalarında ise foseptik çukuru inşaatları tamamlanmış olup, içme suyu hatları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir."

Acar, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen altyapı çalışmaları sonucunda köylerde kanalizasyon ve içme suyu hatlarının boydan boya değişerek uzun yıllar vatandaşlara hizmet edecek şekilde dayanıklı bir hale getirileceğini kaydetti.

İlçemiz Kaymakamı Mustafa Berk Çelik,  Ağustos ayı muhtarlar toplantısı dolayısıyla 12 Ağustos 2021 Perşembe günü köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Müftülük toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Köylerimizin alt yapı alanındaki sıkıntılarıyla ilgili olarak muhtarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini dinleyen Kaymakam Çelik, bütçe sınırları doğrultusunda tüm köylerimize eşit ve kalıcı hizmetlerin sunulmakta olduğunu  vurguladı.

Toplantıya kurum müdürleri, İl Genel Meclis üyeleri ile mahalle ve köy muhtarları katıldı.

 

Enis TONUSEnis TONUS

YORUMLAR
Reklamı Geç
berrak özgür mobilya