GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 09:45   Güncelleme : 23-02-2021 09:45

Esnaf Destek Başvurusu Hakkında Bilgiler Verildi

Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden pandemi nedeniyle yapılacak olan esnaf destek başvurusu hakkında bilgiler verildi.

Esnaf Destek Başvurusu Hakkında Bilgiler Verildi

Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden pandemi nedeniyle yapılacak olan esnaf destek başvurusu hakkında bilgiler verildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyledir; Ticari işletmeleri Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” nde bulunulmuştur.

Bahse konu desteklerden; 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler, Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar, Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, Kira desteği için işyeri kira olanlar, faydalanabilmektedir.

Bu itibarla, söz konusu desteklerden faydalanmak üzere yukarıda açıklanan kapsamda yer alan Esnaf ve Sanatkârların başvuruları kabul edilmekte olup kapsamın dışında kalanlar destekten yararlanamamaktadır.

Bu çerçevede yapılan incelemeler kapsamında; bazı işletmelerin yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen başvuru yapmadığı anlaşıldığından bu işletmelerin bağlı bulundukları meslek odalarından bilgi alarak ve bu doğrultuda e devlet sistemi üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir, denildi.