Erbaa ilçesinde başına isabet eden yorgun mermi sonucu ölen Hanife Büşra Konyar’ın adı, olayın yaşandığı caddede inşası süren Erbaa Belediyesi Bilim Sanat Kültür Merkezinin sanat atölyelerine verilecek.

Erbaa Belediyesi 31 Aralık günü başına yorgun mermi isabet eden ve hastanede 6 gün süren yaşam savaşını kaybeden Hanife Büşra Konyar’ın adını, yaralandığı caddede yapımı süren Bilim Sanat Kültür Merkezinde yaşatma kararı aldı.

Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl gazetecilere açıklamalarda bulundu” burada şu anda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Burası inşallah  Erbaa’nın hem bilim hem kültür hem de sanat anlamında üretim yaptığı bir yer olacak. Burada biz bilimle alakalı, kültür ile alakalı, sanatla alakalı, Erbaa’da ihtiyacı olan, öğrenmek isteyen bu konularda çalışma yapmak isteyen kişilere bir mekan sağlamış olacağız. Sanat atölyelerinde özellikle unutulmaya yüz tutmuş mesleklerimizi tekrardan canlandıracağız. Ahşap oymadır, vitraydır, baskıdır belki inşallah denk gelir uğraşırız dericiliktir bu tarz meslekleri biz burada imkan sağlamak ve gerekirse kişileri bulup, temin edip kurs verme niyetindeyiz. Onun dışında yöresel mutfağımız ve yöresel ürünlerimiz ile alakalı bir kısımda çalışma yapıp onların tanıtımı ve  Erbaa’nın tanıtımı, reklamı anlamında bir çalışma yürüteceğiz yine burada bulunan kısımda yabancı dil akademisini kurarak gençlerin konuşmaya yönelik İngilizcesini geliştirmeye bir alan inşa edeceğiz ve sanat atölyeleri ile bilimi ile kültürü ile sanatı ile yani folklor ekibi için bir ortam hazırlayıp inşallah onların ders almasını sağlayacağız bir enstrüman ile alakalı kurs açıp onların o enstrümanı öğrenmesini sağlayacağız kısaca gençler için,
kadınlar için, çocuklar için hepsinin bir arada bulunacağı kendilerini geliştirecekleri, hobi edinecekleri bir mekan inşa edeceğiz. dedi.

Karagöl, hayatını kaybeden Büşra Konyar’ın müzikle sanatla ilgili bir kişi olduğunu ifade ederek “Yaklaşık 10 gün öncesinde talihsiz bir durum yaşandı.  Erbaa’da yorgun bir mermi bir kardeşimizin başına isabet etti ve sonucunda bu durumu kaldıramayarak kendisi vefat etti. Biz inşallah burada bulunacak olan buradaki alana sanat atölyelerini kuracağız ve bu kardeşimizin de başına yorgun mermi isabet eden yer hemen bu bulunduğumuz parselin hemen karşısındaki köşede meydana geldi. Biz bir daha bu olaylar yaşanmasın diye, bu yaşanan üzücü olayın herkese bir ders olması niteliğinde ve unutulmaması için buradaki yapılacak olan sanat atölyelerine “Hanife
Büşra Konyar Sanat Atölyesi “ismini vererek inşallah bu olayın unutulmamasına ve bir daha yaşanmamasına vesile olmak istiyoruz.” diye konuştu. Alınan bilgilere göre  Erbaa Belediyesi Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nin kısa süre içerisinde tamamlanarak hizmete gireceği öğrenildi.

Kaynak: Erbaa Gündem