Amasya Valisi Mustafa MASATLI’nın da katılımıyla “Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesi” protokolü imza töreni yapıldı.

İmza töreninde ayrıca Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI, Amasya Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Recep KÜRKÇÜ, Göynücek Belediye Başkanı Kadir Fatih ERDOĞAN, Merzifon Belediye Başkanı Alp KARGI, Suluova Belediye Başkanı Fatih ÜÇOK, Taşova Belediye Başkanı Bayram ÖZTÜRK, Orman Bölge Müdürü Halil OFLU, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Özkan KAYA, Devlet Su İşleri 73. Şube Müdürü Turgut YORULMAZ ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Müdür V. Mustafa ÖRGÜT yer aldı.

Vali Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ülkemizin son yıllarda gelişip değiştiğini ve büyümeye devam ettiğini belirterek şunları kaydetti: “İçinde bulunduğumuz zorlu pandemi sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülke genelinde salgının yayılımını azaltmak amacıyla, eğitimden ticarete, ekonomiden sağlığa, çalışma hayatından sosyal hayata kadar birçok alanda çeşitli önlemler alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca ülkemiz su kaynaklarının verimli yönetilebilmesi amacıyla Su Kanunu’nun çıkarılacağını belirtmiştir. Bizlerde bu çalışmalara katkı sağlamak ve Amasya’ya ayrı bir doğal güzellik katan Yeşilırmak’ımızı temizlemek ve çevresini daha da yaşanabilir bir hale getirmek için ‘Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projemizi’ hayata geçiriyoruz.

Bu proje ile Yeşilırmak Nehri ve kollarında oluşan kirlilik ile nedenlerini önlemek, bölgede erozyonu engelleyici çalışmalar yapmak, ırmağın akış rejimini düzenlemek ve çevresiyle birlikte Yeşilırmak’ı cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Bu kapsamda Valiliğimizin öncülüğü ve koordinesinde Amasya Belediyesi, Amasya Üniversitesi, Göynücek Belediyesi, Merzifon Belediyesi, Suluova Belediyesi, Taşova Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri 73. Şube Müdürlüğü ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğinin iş birliği ile çalışmalarımıza başlıyoruz.

Bu çalışma ilimiz için son derece önemlidir. Görev yapmaktan mutluluk duyduğum Amasya’yı ve coğrafyasını korumak hepimizin asli görevi olmalıdır. İnanıyorum ki projeyi başarıyla sonuçlandırdığımız zaman bölgemize de örnek olacak bir çalışmayı hayata geçirmiş olacağız. Yerel yönetimlerimize ve tüm paydaş kurumlarımıza katkılarından ötürü teşekkür ediyorum.”

Vali Mustafa MASATLI’nın konuşmasının ardından YHKB Müdür V. Mustafa ÖRGÜT tarafından projenin kapsamı ve detaylarına ilişkin bir sunum yapıldı. Sunumun ardından katılımcıların projeye dair görüşlerini dile getirmesinden sonra “Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesi” iş birliği protokolü imzalandı.