Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Canlı ve sağlıklı bir buzağının doğması ve doğum sonrası süt verebilen yeniden üreyebilen ineklerin yetişmesi için yetiştiricilik eğitimi kapsamında doğumda bakım konusunda bilgilendirmede bulundu.

Birlik tarafından yapılan açıklamada:” En ideal olanı yeterince geniş (en az 4 x 4 m) ve ineğin sürüyle göz temasını sağlayabildiği bir bölmedir. İçerisinde doğum için müdahale gerektiğinde hayvanın zaptını sağlayacak uygun takım bulunmalıdır. Her doğumdan sonra temizlenmeli, her zaman temiz tutulmalı ve yeterince yataklık serilmelidir. Buna karşılık, gerektiğinde (mevsim koşullarına bağlı olarak) kolay yakalama olanağı verecek şekilde ineğin otlakta doğum yapmasına izin vermek de mümkündür. Bir ineğin bağlı halde doğum yapmasından daha iyi bir çözümdür.

Mutlaka gerekli olan malzemeler şunlar olmalıdır: Irka uygun doğuma yardım aracı (forseps), Mümkün ise farklı renklerde ayaklar ve baş için doğum halatı, ayrıca çekme işlemine destek sağlaması için ahşap değnek (her kullanım öncesi malzeme temizliği unutulmamalıdır), Muayene eldivenleri, Sabun, bez veya kâğıt havlu, Dezenfektan ve kayganlaştırıcı jel ve Yeni doğan buzağıya gerekli olabilecek reanimasyon ilaçları (solunum, kalp-solunum sistemi uyarıcıları vb.” denildi.

Ayrıntılı bilgilendirme için TIKLAYINIZ