Baharın müjdecisi olan Hıdırellez kutlamaları bu sene 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü soğuk bir havada Taşova Şehit Polis Ahmet Yaşar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

 Okul Müdürü Serkan Ünal’ın ev sahipliği yaptığı törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, Şube Müdürü Sait Yücel ve kurum amirleri katıldı. Öğrencilerin çeşitli oyunlarla keyifli vakitler geçirdiği etkinlikte Hıdırellez’in sembollerinden olan ateş üzerinden atlanarak dilekler tutuldu.

  Hıdırellez, bütün Türk dünyasında bilinen ve kutlanan mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında Hıdırellez şeklini almıştır.

  Özellikle kasaba ve köylerde Hıdırellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdırellez gününden önce evler baştanbaşa temizlenir. Hıdırellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır.