Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
25 EYLÜL Pazartesi 22:47

Irmak Kenarına Tahkimat Duvar Çalışmaları Yeniden Başladı

Taşova da 2018 yılında durdurulan Yeşilırmak Islah çalışmaları yeniden başladı.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 08-09-2023 15:05
Irmak Kenarına Tahkimat Duvar Çalışmaları Yeniden Başladı

 Yeşilırmak Nehri’nin ıslah projesi 31 Aralık 2015 günü Amasya DSİ 73. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerce ırmak yatağında temizleme çalışmaları ile başlamıştı.

 Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında Taşova’da başlatılan Yeşilırmak‘ın ıslahı projesi ile Taşova’da yaşanabilecek olası taşkınlar önlenerek, görüntü kirliliği ortadan kaldıracak bir düzenleme başlatılmıştı.

  DSİ, Taşova ilçe merkezinden geçmekte olan Yeşilırmak Nehrinin ıslahı için yaptığı çalışmalar ile nehrin 4,5 km’lik kısmında yatak ve sedde tanzimi 2016 yılında bitirilmişti.

  2017 yılında ise ıslah edilen bölgede istifli taş tahkimat çalışması planlandı. Toplu makinalı çalışmalar kapsamında yürütülen bu işler ile nehrin 4,5 km’lik kısmında çift taraflı istifli taş tahkimatı, 800 metrelik kısmında ise yatak kademelendirilmesi yapılarak rekreasyon alanı oluşturuldu. Bütün bu çalışmalardan sonra, afet riski ve görüntü kirliliği ortadan kaldırılması hedeflenmişti.

  2018 yılından sonra duran çalışmaların yeniden başlaması için Taş tahkimatı ikmali ihalesi 13 Ocak 2023 günü yapılmıştı.

 Yeni mahallede bir süredir inşaatın hazırlık çalışmalarını sürdüren Vanlı Rona İnşaat firması Yeşilırmak Dere ıslah projesine yeniden başladı. Yapılacak Tahkimat duvarının toplam uzunluğu 2 kilometre 960 metre uzunluğunda olacak.

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert