Taşova Net | Taşova Gazetesi - Son Dakika - Taşova Haberleri -
HV
13 NİSAN Cumartesi 19:53

Kaynak Ustası Serinlemenin Farklı Yolunu Buldu

2023 yılının en sıcak yaz günü olan 27 Temmuz’da termometreler 39 dereceye gösterirken, bazı asfaltlar sıcaktan eridi.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 29-07-2023 16:04
Kaynak Ustası Serinlemenin Farklı Yolunu Buldu

 İlçemiz Küçük Sanayi Sitesinde Çakırsu (Yonnus) köyünden Demir doğrama ustası Mehmet Yıldız, hissedilen sıcaklığın kırk derecenin de üstüne çıkmasından dolayı çalışırken zor anlar yasaması üzerine yakıcı sıcaklara karşı farklı bir çözüm geliştirdi.

  Mermer atölyesi içinde bulunan santrifüj fiş suyu ve yanda bulunan oto yıkamacının tazyikli suyuyla serinledi.  Usta Mehmet Yıldız, kavurucu sıcaklarda yaptığı isin bunaltıcı bir is olması ve güneşin de etkisiyle yandığını, serin suyun altına girince de üşümeye başladığını belirtti.

  Demir doğrama ustası Yıldız, “Demir doğrama işi severek yaptığım için zor değil ancak son üç gündür aşırı sıcak olması nedeniyle zorlanmaya başlamıştım. Sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkması, işimizin de malum kaynak işleri olduğundan dolayı spiral, kaynak ateşi, iyice bunalmıştım. Karşıda Ömer arkadaşımın mermer atölyesi var. Oraya gitmiştim. Orada da santra fis suyu yerden çıktığı için su çok soğuk ve buz gibi, Kendimi tutamadım,  Açtım santra fişi, altına girdim. Dışarıda herkes 40-41 derecede bunalırken, ben orada üşümeye başladım.  Çok da güzel oldu yani serinledik bu sayede” şeklinde konuştu.

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert