Taşova Net | Taşova Gazetesi - Son Dakika - Taşova Haberleri -
HV
19 NİSAN Cuma 20:49

Oy ve Ötesi Derneği’nden çağrı : Hep birlikte sandıklarda olalım

2014 yılından bu yana 8 seçimde sandık güvenliği için çalışan Oy ve Ötesi Derneği, bu seçimde de çalışmalarına devam ediyor. Dernek Yönetim Kurulu üyeleri, her siyasi görüşe eşit mesafede durarak sandıklarda şeffaf, adil ve barışçıl bir süreç için gönüllü olarak görev aldıklarını belirtiyorlar.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 15-04-2023 17:29
Oy ve Ötesi  Derneği’nden çağrı : Hep birlikte sandıklarda olalım

2014 yılından bu yana 8 seçimde sandık güvenliği için çalışan Oy ve Ötesi Derneği, bu seçimde de çalışmalarına devam ediyor.  Dernek Yönetim Kurulu üyeleri, her siyasi görüşe eşit mesafede durarak sandıklarda şeffaf, adil ve barışçıl bir süreç için gönüllü olarak görev aldıklarını belirtiyorlar.

Her geçen gün artan gönüllü başvurularının diğer seçimlere oranla gözle görülür bir artış gösterdiğini ifade eden yetkililer bu durumu mutlulukla karşıladıklarını belirttiler.  Nisan ayının 2.haftasına girilirken Türkiye genelinde 25 binin üzerinde gönüllü başvurusu kaydedilmiş. Derneğin hedefi en az 100 bin gönüllüyle seçim günü sahada olmak.

Gönüllülük prensibiyle yapılan çalışmalara, 18 yaşını doldurmuş ve seçme hakkına sahip her Türk vatandaşı katılabilir ve seçimin şeffaflığına katkıda bulunabilir.

Ülke genelindeki çalışmalarını bölgelere özel olarak koordine eden Oy ve Ötesi, Karadeniz Bölgesi genelinde de önceki seçimlere kıyasla gönüllü kayıtlarında artış gördüklerini ifade ediyorlar.

Bölge koordinasyon sorumluları  “Karadeniz Bölgemizde oy kullanacak vatandaşlarımızın bu hassasiyeti bizi sevindiriyor. Ancak diğer bölgelere oranla katılım oranlarımızın daha geriden geldiğini de görüyoruz. Bunu, ülkesine toplumuna bağlılığı çok iyi bilinen, tutkusu ve enerjisiyle tanınan yerel halka henüz hedeflediğimiz şekilde ulaşamamış olmamıza bağlıyoruz. Herkesi illerimizde düzenlenecek eğitimlerimize katılmaya, bizleri ve süreci tanımaya davet ediyoruz.” diyorlar.

Sosyal medya hesaplarından duyurulan bu eğitim buluşmalarının herkesin katılımına açık olduğunu belirten yetkililer, “ Siyasi parti üyeliğiniz ya da sandık kurulunda resmi görev alıyor olmanız bir engel teşkil etmiyor. Eğitimlerimiz için gönüllü kaydına da ihtiyaç yok, herhangi başka bir kayıt da almıyoruz.” vurgusunu yapıyorlar.

 

Oy ve Ötesine nasıl gönüllü olunuyor?

Gönüllü olmak isteyenler Oy ve Ötesi Derneği’nin internet sitesinin ana sayfasından ya da sosyal medya hesaplarından kolaylıkla ulaşılabilen bağlantıdan (  oyveotesi.org/kayit  ) bir form doldurabilir. 2 dakikalık süre içerisinde tamamlanabilen sorularla, isminiz ve iletişim bilgileriniz alınıyor. Sistem ayrıca yaşadığınız bölge ve görev almak isteyeceğiniz yeri de ayrı ayrı işaretleme fırsatı tanıyor. Bu sayede eğer oy verdiğiniz sandık haricinde, başka bir bölgede görev almayı kabul ederseniz koordinasyon ekipleri sizi boş görünen sandıklara yönlendirebiliyor. Böylece tüm sandıklarda iletişim, destek ağı oluşturmak, sandık sonuç tutanaklarına ulaşmak mümkün oluyor.

 

Gönüllü olacak kişilerden ne bekleniyor ?

Gönüllüler tercihlerine göre farklı görevler ve sorumluluklar üstlenebiliyor. Bunun en yaygın olanı ve en yüksek ihtiyaç görüleni ise sandık müşahitliği.

Sandık kurulunun yasal olarak YSK tarafında kayıt altına alınmış üyelerinin haricinde, sandık başında sürecin ve uygulamaların düzenini ,şeffaflığını gözlemleyen kişiler sandık müşahiti olarak görev  üstleniyor.

Oy ve Ötesi kendi gönüllülerini önce verdikleri eğitimlerle sürece dair bilgilendiriyor. Günün akışını, yasal dayanakları, olası problemleri öğrenen vatandaşlar gün boyunca gözlem yapıyor, tespit ettikleri durumları sandık kurullarına belirterek, sandık defterine işlenmesine, gerektiği hallerde yasal takibinin yapılmasına yardımcı oluyor. Yine gönüllü olarak dernek tarafından yönlendirilen avukatlar hukuki destek sağlıyor. Ayrıca gün içerisinde telefonla ulaşılabilen bir danışma hattı da açılıyor.

Dernek yetkilileri özellikle sabah erken saatlerde, henüz sandık kurulları görevine başlarken orada bulunmanın önemini her fırsatta vurguluyor. “Günün başında yapılan sayım döküm, tespit işlemleri doğru kayıt altına alınırsa günün sonunda olumsuz ve tutarsız bir durumla karşılaşmak söz konusu olmayacaktır” deniyor. Sabah sayılan boş oy pusulası sayısı gün sonunda tutarlı oluyor, mühürleme işlemi ihmal edilmez ise gün boyunca kullanılan pusulaların orijinalliğine dair soru işareti kalmıyor.

Gönüllülerin gün içerisinde kendi oylarını kullanmalarına da büyük önem veriliyor. Müşahitlik yapacak kişiler kendi kayıtlı oldukları sandıklarda görev almıyorsa gün içerisinde mutlaka gidip oylarını kullanmaları gerektiği hatırlatılıyor. Çünkü vatandaşlar yasal olarak sadece seçmen kütüğünde kayıtlı olduğu sandıkta oy verebiliyor.

Oy ve Ötesi derneği çalışmalarını, duyurularını sosyal medya hesaplarından takip edebilir, oyveotesi.org/kayit bağlantısından gönüllü başvurusu yapabilirsiniz.

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert