Vatandaşlar “aksın da nasıl akarsa aksın” diye kendi imkanları ile akmayan suyun arızasını bulmak için bu soğuk kış gününde ırmak yatağında arızayı bulmaya çalışıyorlar.

Suyu akmayan köylüler defalarca yazılı ve sözlü dilekçe vererek köyün içme suyu şebekelerinin eski ve yetersiz olduğu bildirmişlerdi. İçme suyu şebekesinin arıza yaptığı, tıkandığı, su borularının ırmak yatağından ve derelerden geçerken sellerde ve taşkınlarda kırıldığı, koptuğu görülmektedir.

Köy sakinleri CİMER ve mail yoluyla köyün su derdini defalarca Amasya İl Özel İdare Müdürlüğüne bildirdiler. Köy Muhtarı İlçe Kaymakamlı ve Köylere Hizmet Götürme Birliğine başvuruda bulundu. Yetkililerce ödenek talep edildi, bu seneki projeye girecek, gibi cevaplar verildi. Fakat köyün içme suyu borularından çamur, evlerdeki çeşmelerden yosunlar aktı. Çeşmelerden akan yosunlu sular; bırak içmeyi, yemek yapmayı musluklarını tıkadı.

“İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu?” diye köylüler dert yanıyorlar. Arpaderesi köyü sakinleri bir an evvel yetkililerden kalıcı bir çözüm bulunmasını bekliyorlar.