Taşova Net | Taşova Gazetesi - Son Dakika - Taşova Haberleri -
HV
13 NİSAN Cumartesi 17:56

Kazanlar Pekmez Yapımı İçin Kaynıyor

Amasya’nın üzüm diyarı köylerinde kazanlar pekmez yapımı için kaynıyor. Üzüm hasadının ardından köy sakinleri pekmez yapımı için hummalı bir şekilde çalışıyor.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 19-10-2022 20:34
Kazanlar Pekmez Yapımı İçin Kaynıyor

Bağlardan toplanan üzümlerin sıkılarak kazanlarda kaynatılmasıyla elde edilen pekmez, doğal üretim yöntemlerinin kattığı lezzetle yoğun ilgi görüyor.

 İlçenin üzümüyle meşhur Baraklı, Belevi ve Kızgüldüren köylerinde bağ bozumunun ardından başlayan pekmez mesaisi tüm hızıyla devam ediyor. Üreticiler, bağlarından özenle topladıkları üzümleri ilk önce evlerine taşıyor. Eve taşındıktan sonra yoğunlaşması için dinlendirilen üzümler, geleneksel yöntemlerle ezilerek şıra haline getiriliyor.

   Ardından biraz daha bekletilen şıranın üzerine  ‘pekmez toprağı’ ilave ediliyor ve bir süre daha bekletiliyor. Daha sonra topraktan arındırılan şıranın kaynatma işlemine gerçekleşiyor. Kurulan kazanlarda odun ateşiyle üzüm suyu uzun bir süre kaynatılıyor. Kaynatıldıktan sonra hazır hale gelen ve bir süre daha dinlendirilen pekmez, katkı maddesi kullanmadan uygun kaplara konuluyor. Her aşaması ayrı bir emek gerektiren üzüm pekmezi sofralarımızda ki lezzeti biryana kansızlığa ve öksürük gibi  hastalıklara iyi geldiği biliniyor.

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert