Taşova Haber Sitesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 14:52

”Taşova Altın Bamya Projesi” imza altına alındı

24 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 14.00’de Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2022 Yılı SOGEP ve Fizibilite Desteği Programına ilimizden başvurarak kabul edilen, toplam 9.144.285 TL bütçeli 5 projenin Sözleşme İmza Töreni; Vali Mustafa Masatlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, ilgili kurum ve kuruluş amirleri, basın mensupları ve diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 25-08-2022 09:17
”Taşova Altın Bamya Projesi” imza altına alındı

   24 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 14.00’de Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2022 Yılı SOGEP ve Fizibilite Desteği Programına ilimizden başvurarak kabul edilen, toplam 9.144.285 TL bütçeli 5 projenin Sözleşme İmza Töreni; Vali  Mustafa Masatlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, ilgili kurum ve kuruluş amirleri, basın mensupları ve diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

    Vali Masatlı konuyla ilgili yaptığı konuşmada: ”Taşova Kaymakamlığımızın hazırlamış olduğu Taşova Altın Bamyasının Katma Değerinin Arttırılması Projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda Coğrafi İşaret Tescilini aldığımız Çiçek Bamyamız için Kurutma, İşleme ve Paketleme Tesisi kurulmasını planlamaktayız. Bu tesisin kurulmasıyla ilçemizde yoğun olarak üretimi yapılan çiçek bamyasının hasat sonrası kayıpları engellenerek, ürünün vitamin değeri yok olmadan satışa sunulmasını sağlamış olacağız. Ayrıca bu tesisimiz bamya çiçeği çayı, bamya tohumu ve bamya yağı olmak üzere işlenmiş yan ürünler de üreteceğinden, iç ve dış pazara sunduğumuz ürün yelpazemizi de genişletmiş olacağız. Tabi böyle bir tesisimiz kurulunca hem direkt olarak birçok vatandaşımıza istihdam oluşacak, hem de çiftçilerimizin bamya üretimi konusunda motivasyonu ve güven duygusu da artacaktır. Bamya üretimine yönelen çiftçi sayımız arttıkça, dolaylı olarak ilçemizdeki tarımsal istihdamı da artırmış olacağız.” dedi.

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
kapris özgür mobilya