İlçemiz Şehit Polis Ahmet Yaşar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (ŞPAY METAL) öğrencileri, okul ait iş atölyesinde yaklaşık iki aylık çalışma sonucu elektrikli araç yaparak Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamındaki yarışlara katılmıştı.

“Alparslan” adı verilen ve 65 kilometre hıza ulaşabilen, 60 kilometre menzile sahip araç, 5 saatte tam şarj oluyor ve bu proje ülke genelinde bu alanda onay alan 40 projeden biri.

Yarışma sonrası ilçemize gelen (ŞPAY METAL) ekibi 26 Temmuz 2022 Salı günü şehir içinde tur attılar.

19-24 Temmuz’da Kocaeli’de gerçekleştirilen  Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları sonrası Okul idaresinden konuyla ilgili açıklama yapıldı:

”Taşova Şehit Polis Ahmet Yaşar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak katıldığımız Teknofest Elektrikli araç yarışlarında öncelikle istenilen raporlardan yeterli puanları alarak yarış alanına katılmaya hak kazandık. Toplamda 67 takım Kocaeli Körfez Tosfed yarış pistine geldi. Alana gelen takımlardan 30 tanesi teknik kontrollerden geçemeyecek elendi. Bizim de içerisinde bulunduğumuz 37 takım yarışlara katılmaya hak kazandı. Yarışlarda 20 turu 65 dakikada tamamlanması gerekiyordu. Bizim de Alparslan ismini verdiğimiz aracımız başarılı bir şekilde turu tamamlayarak yarışları bitirdik. Bu sene dereceye giremediğimiz yarışlara gelecek yıl daha iyi hazırlanarak iddialı bir şekilde tekrar katılmayı planlıyoruz.”