Bu yıl 101.’si düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma günü programı İlçemizde, Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Kaymakamımız Sayın Ahmet GÖKCECİK, İlçe Jandarma Komutanımız Üsteğmen Ömer ALTUN, İlçe Emniyet Müdürü Serhat TEMİZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa TÜMER, Daire Müdürleri ve öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Akabinde Kur’an-ı Kerim Tilavetinin yapıldığı programda Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik günün anlam ve önemine konuşmayı yaptı.

  Kaymakam Ahmet GÖKCECİK, konuşmasında; “Ömrünü vatana, millete hizmete adamış üstad Mehmet Akif ERSOY’un on kıtaya sığdırdığı bu uyanış destanında, bir milletin yeniden var olması, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri alması ve şahlanması vardır. İnanıyorum ki; bizi biz yapan, bizi bir millet kılan, vazgeçilmez değerlerimizin en veciz ifadesi olan İstiklâl Marşımız, ilelebet vatan semalarında yankılanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 101. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif ERSOY’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

  Programın devamında, Şehit Bekir Özdemir İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin hazırladı tiyatro gösterisi gerçekleştirildi. “İstiklal Marşı’nı Ezbere Okuma” yarışmasında birinci olan Asude KOÇAK öğrencimiz ve diğer dallarda derece giren öğrencilerimize Kaymakamımız Sayın Ahmet GÖKCECİK, ödüllerini takdim etti.

Öğrencimiz Asude KOÇAK’ın İstiklal Marşımızı ezbere okumasıyla program son buldu.