Taşova Net | Taşova Gazetesi - Son Dakika - Taşova Haberleri -
HV
19 NİSAN Cuma 21:05

KARDEŞ AMASYA YI AYDIN BOZDOĞAN İLÇESİNDEBULDU

Köse Yazarlarımızdan Sezgin Ünsal Yıllar Önce Aydın Bozdoğan ilçesinde Amasya ismini taşıyan bir köy ile karşılaştığını ve orda gecen diyaloğunu anlatıyor.

TAŞOVA
Giriş Tarihi : 02-03-2022 17:28   Güncelleme : 02-03-2022 17:30
KARDEŞ AMASYA YI AYDIN BOZDOĞAN İLÇESİNDEBULDU

Yıllar önce Nazilli Otogarında gezinirken Amasya, Amasya diye bağırıldığını duydum  sesi geldiği tarafa doğru ilerledim. küçük bir minibüs şoförü Amasya diye bağırıyordu, yaklaştım Amasya diye bağıran şoföre Amasya ya gideceğimi söyledim Amasya ya bu araçla gitmenin zor olacağını ve Amasya nın Nazilli ye 1100 km mesafede olduğunu söylediğimde minibüs şoförü Bozdoğan ilçesine bağlı Amasya köyüne gideceğini ve Nazilli ye 44 km mesafede olduğunu 40 dakikalık yolculuktan sonra ulaşıldığını. Amasya Nazilli hattında çalıştığını söyledi merak ettim Aydın Bozdoğan ilçesine bağlı Amasya ya gitmeye karar verdim aracım ile Amasya ya doğru yola çıktım. Amasya vardığımda yeşillikler arasında şirin mi şirin bir Amasya  köyü ile karşılaştım meydanda bulunan caminin bahçesine oturdum gelen giden yabancı olduğumu anladıkları için hoş geldin nerelisin diye soruyorlardı bende Amasyalı olduğumu söylediğimde bana ilgi daha da artıyordu nede olsa bende Amasyalı idim. bu seyahatimi o yıllarda  dönemin Amasya belediye Başkanı Cafer Öz demir başkan bir ekip yollayarak  Amasya ismindeki  Aydın Bozdoğan ilçesine bağlı olan Amasya ismindeki  köy ile  kardeş köy anlaşması yaparak mini itfaiye aracı hediye edilmiş Nazilli Bozdoğan’daki mini Amasya’mıza. 

      Memleketim Amasya Aydın iline 1100 km mesafede olduğundan her zaman  gidip gelme şansım olması mümkün değil . bende memleket özlemi oluştuğunda Bozdoğan Amasya  köyünü ziyaret ederek Amasya hasretimi gideriyorum ......

En doğrusu da bu değil mi ?

 Haber:  Sezgin ÜNSAL - Aydın

Erhan GündüzErhan Gündüz

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert