EĞİTİM
Giriş Tarihi : 12-11-2021 20:33   Güncelleme : 12-11-2021 22:10

Trafikte 'BiHareketineBakar Hayat' Uygulaması Yapıldı

Trafikte 'BiHareketineBakar Hayat' Uygulaması

Trafikte 'BiHareketineBakar Hayat' Uygulaması Yapıldı

Kaymakam Ahmet GÖKCECİK, #BiHareketineBakarHayat

projesi kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince gerçekleştirilen #emniyetkemeri uygulamasına katıldı.

Uygulamaya İlçe Kaymakamı Ahmet Gökcecik, İlçe Emniyet Müdürü Serhat Temiz, Trafik Denetleme İstasyon Amiri Komiser Yardımcısı ,Mustafa Erdemir, polis ekipleri katıldı. Uygulamada Kaymakam Ahmet Gökcecik, sürücülere trafik kurallarına, emniyet kemeri takılması ve yayalara öncelik tanıma konularında hatırlatmalarda bulundu.

 

 

Kaymakam Gökcecik, sürücülere emniyet kemeri takmaları konusunda uyarıda bulunup takanlara teşekkür edip sürücülere günün anısına hediye verdi.

Emniyet kemerinin faydaları

 

• Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntıların kademe kademe azalmasını sağlar,

• Çarpma etkisinin vücutta tek bir noktaya değil, farklı noktalara dağılmasını sağlar,

• Çarpma anında araç içindeki kişilerin koltuktan fırlamasını engeller,

• Baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların araç içinde bir yere çarpmasını önler,

• Hafif kazalardaki ciddi yaralanmaların önüne geçer.

 

Üç noktalı emniyet kemerleri otomobillerde ağır yaralanma risklerini yüzde 45'e kadar azaltırken, bu oran kamyonetlerde yüzde 60'a çıkmaktadır. Ölümlü kazalarda ise emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece yüzde 6,3'lük bir bölümü kazadan yara almadan kurtulmuştur. Arka koltukta emniyet kemeri kullanmak ise ağır yaralanmaları yüzde 50'ye kadar azaltmaktadır.

 

Birçok sürücü kısa mesafelerde emniyet kemeri kullanmamaktadır; ancak yapılan araştırmalar ölümlü kazaların yüzde 80'lik bir bölümünün 30-40 km'lik mesafelerde 50-60 km/s hızla yolculuk yaparken yaşandığını gösteriyor ve trafik kazalarının yüzde 35'lik bir bölümü şehir içinde günlük rotalar üzerindeyken yaşanıyor.

Çarpma anında araç içindeki kişilerin koltuktan fırlamasını engeller, Baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların araç içinde bir yere çarpmasını önler, Hafif kazalardaki ciddi yaralanmaların önüne geçer. Arka koltukta emniyet kemeri kullanmak ise ağır yaralanmaları yüzde 50'ye kadar azaltmaktadır.

#BiHareketineBakarHayat

#trafikkurallarınauyalım