Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği TABÜD, Başkanı Yusuf Yücel ve yönetim kurulu üyeleri 5 Temmuz 2021 günü Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ziyaret ederek gezginci arıcıların yol açtığı sıkıntılarla ilgili dilekçelerini İl Müdürlüğüne teslim ettiler.

 

Başkan Yücel yaptığı açıklamada; ”Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği TABÜD olarak 05 Temmuz 2021 tarihinde Amasya Tarım ve Orman İl Müdürümüzü ziyaret ederek, Derneğimizin 28 Haziran 2021 günü  dernek üyelerimizle yaptığımız Çalıştay sonuçlarına göre talep, dilek ve temennilerimizi ilettik.

  İlçemizde arıcılık faaliyeti yapan sabit arıcıların ata toprağı olan köylerinde yaşama arzularını sayın il müdürümüzle paylaştık. Gerek Tarım İlçe Müdürlüğünün yanlış uygulamaları ve gerekse ilçemize gelen gezginci arıcıların ilçemiz Taşova arıcılarına 2021 yılında verdiği   toplam zararın 650 kovanlı arının gezginci arıcıların uygun alanlara yerleştirilmemesi sonucu arılı kovanlarımızın ölümü ile sonuçlandığından, zararların tazminini talep ederek Anayasamızın 5. maddesine sık sık vurgulamalar yaptık.

 Son yıllarda gezginci arıcılar yüzünden bal üretimimizde düşüklüklerin yaşandığını, arılı kovanlarımızın bu uygulamalar yüzünden öldüğünü ( söğündüğünü ), salgın hastalıkların ilçemize gezginci arıcılar tarafından getirildiğini söylerken, bu ve benzeri durumların bir daha yaşanmaması için acil gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettik.” görüşlerine yer verdi.