Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Taşova Nöbetçi Eczaneleri
Advert

Dr. Nergiz; 'Aşı Kaygısı İçin Uzmana Başvurun'

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Covid-19 aşısına karşı yaşanan kaygıya yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Nergiz; 'Aşı Kaygısı İçin Uzmana Başvurun'
Dr. Nergiz; 'Aşı Kaygısı İçin Uzmana Başvurun' Volkan Hamdi Yolaçan
Bu içerik 1908 kez okundu.
Advert

Tüm dünyanın mücadele ettiği Koronavirüse karşı aşılama çalışmalarının başlaması, salgının önlenmesi açısından umut ışığı oldu.

Uzmanlar, aşılama çalışmalarıyla beraber kaygısı yüksek bazı kişilerde “aşı kaygısı” yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Sürekli kaygının kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini belirten uzmanlar aşı yan etki beklentisinin 'psikosomatik' belirtileri ortaya çıkarabileceğini söylüyor.

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Covid-19 aşısına karşı yaşanan kaygıya yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almışken umut ışığı olan “aşılanma” sürecinin sağlık çalışanlarına uygulanmasıyla başlandığını hatırlatan Dr. Nergiz, bu dönemin birçok kişi için umut olurken kimilerinin ise aşı ile ilgili endişeleri olduğunu kaydetti.

KAYGI BEYNİNİZİN YAŞADIĞINIZ STRESE TEPKİSİDİR

 Ülkemizde aşılamaya sağlık çalışanlarından başlandığını kaydeden Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Koronavirüsle mücadelede aşılamanın önemine her fırsatta vurgu yapıldığını kaydetti.

Bazı kişilerde aşı kaygısının ortaya çıktığını belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Aşı kaygısı kişilerde bazı semptomlara sebebiyet vermektedir. Aslında kaygının yarattığı semptomlar genellikle aynıdır. Kaygı beyninizin strese tepki vermesi ve sizi ileride yaşayabileceğiniz potansiyel tehlikeler konusunda uyarma şeklidir” dedi.

KAYGI EN KÖTÜ SENARYOLARI AKLA GETİRİR

Toplumun yaklaşık olarak %18'inin kaygı bozukluğu probleminden muzdarip olduğunu vurgulayan  Dr. Nergiz, problemin artış derecesi ile beraber patoloji dediğimiz hastalık seviyesinde seyredebileceği uyarısında bulunarak “Kaygısı olan bir kişi, her zaman en kötü senaryoyu düşünür. Kötü senaryo zihinde yazılır ve bu senaryo sürekli olarak zihinde dönebilir. Sürekli olan kaygı sosyal hayatı durdurabilir, ruhsal sağlık bozulabilir ve işlevsellik azalabilir” dedi.

ÖNCE AŞI OLMAYA KARAR VERİN

Kaygı bozukluğu olan kişilerin hayat kalitesinin oldukça düştüğünü belirten Dr. Nergiz , bu süreçte aşıya yaklaşımın adım adım ele alınmasını önerdi. Birinci adımın karar vermek, ikinci adımın da verilen karardan sonra kişi aşı olduysa vücudunu dinlendirmesi olduğunu kaydeden Dr. Nergiz, “Çünkü kişi aşı olurken yan etki beklentisi ile aşıyı oldu ise 'psikosomatik' dediğimiz belirtiler ortaya çıkabilir” uyarısında bulundu.

BAŞ ETMEKTE ZORLANIYORSANIZ DESTEK ALIN

Psikomatik bozuklukları, “fiziksel bozukluklardan farklı olarak herhangi bir organın işlev bozukluğuna bağlı olarak değil, duygu durum bozukluklarının bir uzantısı olarak ortaya çıkması” şeklinde tanımlayan Nergiz, gerçekten yaşıyormuş gibi baş ağrısı, mide bulantısı, ateş, kusma, halsizlik gibi semptomların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X