Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Avrupa’nın çoğu ülkesinden çok daha önce verildiğini dile getiren AĞIŞ, “5 Aralık, Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bugünün dünyada kutlanmasının sağlandığı özel bir gündür. Cumhuriyetimizin kadına verdiği önem ve değerin bir göstergesi olarak her yıl kutlanan bugünde kadınlarımızın yaşamın her alanında daha fazla yer alması için toplum olarak çaba göstermeliyiz. İnsan hakları ve evrensel değerler çerçevesinde kadınlarımızın eşit haklarla iş dünyasında, eğitimde, sağlıkta, kültür ve sanat olmak üzere her alanda etkin olmalarını sağlamak zorundayız. Modern ve çağdaş toplumun gereği de budur” dedi.

“Maalesef son yıllarda içimizi acıtan kadına yönelik şiddet haberlerini çok fazla duyar olduk” diyen AĞIŞ, “Bizim köklü geleneğimizde, kültürümüzde, inancımızda bırakın kadına şiddeti, kadın bizim için kutsaldır. Kadın en başta anne, kardeş, abladır. Kadına şiddet ve cinayetlerine maalesef üzülerek şahit oluyoruz. Bu algıyı kırmak ve toplum olarak bu konuda bir farkındalık oluşturmak zorundayız. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. Kadın ya da erkek eşit haklara sahiptir” şeklinde konuştu.

Ali Rıza AĞIŞ, açıklamasının sonunda tüm kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak, sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir yaşam diledi.