Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

En Çok Koronadan Korkar Hale Geldik!

Bugünlerde vaka sayılarının tırmanışa geçmesiyle birlikte kendimiz ve ailemiz için en çok korktuğumuz şey koronaya yakalanmak. Sıralamaya giren diğer korkularımızsa, depremden zarar görmek ve işsiz kalmak.

En Çok Koronadan Korkar Hale Geldik!
En Çok Koronadan Korkar Hale Geldik! Editör : Ali Rıza AĞIŞ
Advert

Türkiye temsili gerçekleştirilen “endişelerimiz” konulu bir araştırmada, insanların kendileri ve aileleri için risk olarak gördükleri güncel kaygılar incelendi.

Koronaya yakalanma, her beş kişiden üçü için yüzde 61 endişe edilen ilk üç riskten biri olarak çıktı.

İkinci sırada depremden zarar görme gelirken yüzde 42,

işsiz kalmaktan korkanların oranı ise yüzde 36.

Araştırmada katılımcılara güncel endişeleri ve korkuları üzerine sorular yöneltildi.

Sonuçlara göre insanların ilk kaygısı koronaya yakalanmak. Koronaya yakalanma her beş kişiden üçü için yüzde 61, endişe edilen ilk üç riskten biri olarak çıkıyor. Toplumun tüm kesimlerinde insanların yarıdan çoğunun korona kaygısı mevcut. Kadınlarda bu oran yüzde 65, ev kadınlarında yüzde 69 ve orta sosyoekonomik gruptaysa (C1) yüzde 67 daha fazla.

Dile getirilen diğer endişeler; deprem, işsiz kalmak, geçinememek, kadına şiddet, savaş, iklim felaketleri ve terör. 

 

KISA VADEDE KORONADAN KURTULMA ÜMIDI PEK YOK!

Katılımcılara dünyanın koronadan kurtulması için gereken süre de soruldu. Tahminlerin ortalaması 25 ay. Süre tahmininde birbirinden çok farklı cevaplar geldiği için ortalamanın yanında ortanca değere de bakıldı. Medyan 1 yıl, diğer bir değişle görüşülen kişilerin yarısı koronavirüs salgınından en geç bir yılda kurtulmayı bekliyor, diğer yarının verdiği süreyse bir yıldan daha uzun. Koronavirüs salgınının bir yıldan az sürede biteceğini düşünen iyimserler görüşülen kişilerin yalnızca yüzde 17’si. Bir yılda biteceğini düşünenler yüzde 35, 2 yılda kurtulacağız görüşünü ifade edenler yüzde 31 oranlarında. Daha karamsar yüzde 18’lik grup ise bu sürenin 3 yıl veya daha uzun olacağı kanısında.

 

İSTANBUL’DA DEPREM, EN AZ KORONA KADAR KORKUTUYOR

Deprem, Türkiye genelinde yüzde 42 oranda ilk 3 endişe arasına giriyor. İstanbullular’ın yüzde 54’ü korona kaygısı taşıyorken deprem korkusu olanlar yüzde 56 oranında. Esnaf yüzde 49, ev kadınları yüzde 48 ve alt orta sosya ekonomik statü grubu (C2) yüzde 48 oranlarında depremden toplum geneline göre daha çok endişe eden kesimler olarak görünüyor.

 

İŞSİZLİK GENÇLERİ DAHA ÇOK KORKUTUYOR     

Görüşülen kişilerin yüzde 36’sı işini kaybetmekten veya iş bulamamaktan korkuyor. Gençlerin (18-34 yaş grubu - yüzde 47) korkusu daha fazla. İşsizler, öğrenciler ve en düşük gelir gruplarında bu korkuyu taşıyanların oranı yüzde 50’ye yükseliyor.

Türkiye temsili gerçekleştirilen “endişelerimiz” konulu bir araştırmada insanların kendileri ve aileleri için risk olarak gördükleri güncel kaygılar incelendi. Koronaya yakalanma her beş kişiden üçü için yüzde 61 endişe ed
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X