Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Taşova Nöbetçi Eczaneleri
Advert

Nergiz; 'Vatandaşları Tedbir ve Önlemlere Uymaya Davet Etti'

Koronavirüsle mücadele çalışmaları tüm yurtta olduğu gibi Amasya'da da kararlılıkla sürdürülürken vatandaşların Sağlık Bakanlığının belirlediği tedbir ve önlemlere istisnasız uymaları bekleniyor.

 Nergiz; 'Vatandaşları Tedbir ve Önlemlere Uymaya Davet Etti'
 Nergiz; 'Vatandaşları Tedbir ve Önlemlere Uymaya Davet Etti' Volkan Hamdi Yolaçan
Bu içerik 1819 kez okundu.
Advert

Koronavirüsle mücadele çalışmaları tüm yurtta olduğu gibi Amasya'da da kararlılıkla sürdürülürken vatandaşların Sağlık Bakanlığının belirlediği tedbir ve önlemlere istisnasız uymaları bekleniyor.

Koronavirüsle mücadelede başarının yolu tüm vatandaşların belirlenen tedbir ve önlemlere koşulsuz uyulmasından geçiyor.

Bu önlemlerin başında ise “doğru maske kullanımı” geliyor. Uzmanlar hastalığın ilk ortaya çıktığı andan itibaren maske takma ve doğru kullanımının önemine vurgu yapıyor.

BU DAVRANIŞLAR KORONAVİRÜSE DAVETİYE ÇIKARIYOR
Koronavirüs önlemleri nedeniyle Amasya'da da birçok ilde olduğu gibi vatandaşların maske takması zorunlu durumda. Ancak bazı vatandaşlar ya maskesiz sokağa çıkıyor ya da maskeyi doğru şekilde kullanmıyor.
Sıcak havaların etkisi ile günlük yaşamda ve tatil beldelerinde maskesiz gezenler, çenesine indirenler, cebine koyanlar hatta kumsala ve sokaklara atanlar azımsanmayacak derecede artmış durumda. Bu tarz davranışlar ise koronavirüs enfeksiyonuna adeta davetiye çıkarıyor.
Maske takmanın hem kendi hem de diğer insanlara karşı koruma sağladığını söyleyen Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, doğru maske kullanımının önemine vurgu yaptı.

BURUN, GÖZ VE AĞIZDAN DAHA TEHLİKELİ
Dr. Nergiz “Maske kullanımında özellikle burun kısmını kapatmaya çok dikkat etmeliyiz. Virüsün en önemli bulaş noktası olan burun, bulaş açısından göz ve ağızdan çok daha tehlikeli durumda. Korunma konusunda önemli olan nokta maskenin burnu sıkıca sarması, çeneyi alttan kapatması ve yanlardan boşluk bırakılmamasıdır. Vatandaşlarımız bu konuya çok dikkat etmeliler. Sıcak havaların da etkisiyle maskenin burun kısmını gevşetmek hatalı bir davranış. Maske takarken burnumuzu mutlaka kapatmamız, özellikle diğer insanlarla yakın temas halindeyken çok dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

DOĞRU MASKE KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ
Doğru maske kullanımının hastalıktan korunmada çok etkili olduğunu belirten Dr. Nergiz “Bazı vatandaşlarımız ağız ve burnu tam manasıyla kapatarak kullanılması gereken maskeleri, çene altına, çantalarına, saçlarının üstüne yada aksesuar gibi el bileklerine dolayabiliyorlar. Koronavirüs enfeksiyonu ise bu tip tedbirsizlikleri seven bir hastalık.

Hastalıktan korunmada doğru maske kullanımı büyük faydalar sağlıyor. Maskelerimizi nemlenince hemen değiştirmeliyiz. Maskeleri iplerinden tutarak çıkarıp takmalıyız. Günlük olarak kullandığımız maskelerimizi ceplerimize koymamalı, uygun çöp kutularına atmalıyız.
Maske takmanın yanında temizlik ve sosyal mesafe kurallarına da istisnasız şekilde uymamız gerekiyor. Bu şekilde koronavirüs hastalığından korunabiliriz. Hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden kuvvetli değildir” diyerek tüm vatandaşları tedbir ve önlemlere uymaya davet etti.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X