Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 14:49

Nergiz; 'Unutkanlık Yaşayanlar Dikkat'

Sigara, alkol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanda yağların yükselmesine yol açan ailesel hastalıklar ve hareketsiz yaşam, şah damarı darlığına neden olabilir!

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-08-2020 11:54   Güncelleme : 25-08-2020 11:54
 Nergiz; 'Unutkanlık Yaşayanlar Dikkat'

Sigara, alkol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanda yağların yükselmesine yol açan ailesel hastalıklar ve hareketsiz yaşam, şah damarı darlığına neden olabilir! Beyne pıhtı atarak felce hatta ölüme kadar giden bu tehlikeli durum ise öncesinde kendini baş dönmesi ve unutkanlık gibi şikayetler ile belli ediyor. Şah damarı tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır? Şah damarı tıkanırsa ne olur? Şah damarı tıkanıklığı belirtisi nelerdir? Şah damarı tıkanıklığına ne iyi gelir?

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz soruların cevaplarını vererek şu bilgileri verdi.

Dr Nergiz, karotid arter yani halk arasındaki adıyla şah damarında meydana gelen darlığa ilişkin, ''Boyunda her iki tarafta sağlı sollu yer alan karotid atardamar darlıkları diğer adıyla şah damarı darlıkları, damar iç yüzeyinin plak ile kaplanması sonucu oluşur.

Oldukça önemli bir hastalıktır. Çünkü beyne pıhtı atıp ölüme veya felçli yaşamaya yol açabilir. Bu hastalar genellikle beyne pıhtı atması nedeniyle doktora başvururlar.
Bazı hastalarda bu durum, beyne pıhtı atmadan damarın giderek daha fazla daralması ile baş dönmesi, unutkanlık gibi şikayetlere yol açabilir.
Darlık derecesinin yüzde 50'nin üzerine çıkması durumunda beyne pıhtı atma riski belirgin şekilde artar.

O nedenle beyne pıhtı atmadan yakalanması ve acilen önlem alınması gerekir. Bu şikayeti olanların kan sulandırıcı ilaç kullanmaları da pıhtı oluşma riskini azaltır'' dedi.

TANSİYON VE ŞEKER HASTALIĞI VARSA
Dr. Nergiz, genellikle ileri yaşlarda görülen şah damarı darlığının nedenlerini ise şöyle açıkladı: ''Bu hastalık genellikle, ileri yaş hastalığı olup nedeni ateroskleroz yani damar sertliğidir. Bu hastalığın oluşmasına sıklıkla sigara, alkol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanda yağların yükselmesine yol açan ailesel hastalıklar ve sedanter yani hareketsiz yaşam yol açar.

Darlık gelişimini önlemek için sigara içilmemeli ve buna neden olan hastalıkların tedavisi yapılmalı. Ayrıca spor yapmak da hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.

ŞAH DAMARI TIKANIKLIĞI NASIL TESPİT EDİLİR?
Bu hastalığın tanısı için doppler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve gerekirse anjiografi kullanılır."

ŞAH DAMARI TIKANIKLIĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Şah damarı darlığı tedavisinde cerrahi veya endovasküler tedavinin mümkün olduğuna dikkati çeken Dr. Nergiz, ''Şah damarı darlığı olan hastaların takip edilmeleri ve şikayete yol açıyorsa yüzde 50'nin üzerinde, şikayete yol açmasa bile yüzde 70'in üzerinde darlık olması durumunda cerrahi veya endovasküler yolla yani damar içinden tedavi edilmeleri gerekir. Her iki yöntem de tedavide oldukça başarılıdır. Ancak son yıllarda şah damarı darlıklarının tedavisi damar yoluyla yapılıyor. Bu yöntem, girişimsel radyologlar tarafından uygulanıyor.” Şeklinde konuştu.

Ali Rıza AĞIŞAli Rıza AĞIŞ

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert