Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Öner Nergiz; “Bayram nedeniyle iller arası hareketlilik de daha çok artacağından mesafe, hijyen ve maske kurallarına her zamankinden daha çok dikkat edilmeli, kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır. Bizlerin tedbirsizliği, başkalarının sağlığını tehdit edecektir” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi savaşı sürmektedir. Türkiye olarak bu savaşta başarılı bir mücadele verdik ve vermeye de devam ediyoruz diyen Nergiz; “Önümüzdeki günlerde kutlayacağımız dini vecibelerimizden olan kurban bayramının önceki yıllara göre covid-19 tedbirleri kapsamında kurallara uyarak kutlanması sağlığımız açısından büyük önem arz etmektedir.

Bayramlar sosyal yaşamın arttığı insanların birbirleriyle aralarında mesafe koymakta zorlandığı zamanlardır. Ancak tedbirsiz geçireceğimiz bir bayram canımızı acıtacak sonuçlar doğurabilir. Bayram sonrası olası olumsuzluklarımız için keşkeler bir sonuç vermez. Bu nedenle testi kırılmadan önce önlem alalım Bayram namazlarını açık alanlarda kılmaya ve sosyal mesafe kurallarına uymaya dikkat edelim. Doğru takmak şartı ile toplu alanlarda maske olmazsa olmazımızdır. Namaz sonrası bayramlaşma virüsün yayılımına sebep olabilir. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız mümkünse telefonla bayramlaşmalı, değilse temas etmeden sosyal mesafe kuralları ile tebrik kabul etmelidir. Kesinlikle el öpme ve kucaklaşma olmamalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyen ve mesafe kurallarına daha fazla dikkat edilmeli, kalabalık bayram yemeklerinden kaçınılmalıdır. Aile ortamı bile olsa tedbirler gereklidir.” Şeklinde konuştu.

Bayram nedeniyle iller arası hareketlilik de daha çok artacağından mesafe, hijyen ve maske kurallarına her zamankinden daha çok dikkat edilmesinin gerekliliğini vurgulayan Nergiz; “kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır. Bizlerin tedbirsizliği, başkalarının sağlığını tehdit edecektir.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizlerin en önemli amacı Halkımızın sağlığını korumaktır. Coronavirüs tedbirlerine ve kurallarına uyarak sizler için 7/24 fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına destek olacağınızı unutmayınız. Bu vesileyle şimdiden mübarek Kurban Bayramınızı kutlar, sağlıklı huzurlu bir bayram geçirmenizi temenni ederim. Sağlıklı günler dilerim” diye konuştu