Amasya İl Özel İdaresine bağlı Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü 2019 yılı tarımsal sulama yatırım programı çerçevesinde; Taşova İlçesi Yayladibi Köyünde cazibeli sulama sistemi yenilenerek hizmete girdi.

Proje kapsamında; Destek Çayın’ dan alınan kaynak su ile Yayladibi köyünde toplam 3.900 metrelik sulama hattının; 800 metresi kapalı sistem (borulu), 3.100 metresi ise beton kanal şeklinde yenilendi. Böylelikle sulu tarım yapılan bölgede minimum su kaybı ile daha hızlı bir şekilde suyun sulama sahasına ulaşması sonucunda, Yayladibi ile Destek Köyünün yararlandığı 1.500 dekar toprağın sulanması sağlandı.

Cazibeli sulama sistemleri arazide meyilin az olduğu ve işletme giderlerinin düşük tutulması için pompaj sisteminin düşünülmediği yerlerde tercih edilmektedir. Ayrıca dere yataklarından direkt alınan sulardaki sedimentin sisteme zarar vermesi engellenmiş olup, temizliği de daha kolay yapılan sistemler olduğu için tercih edilmektedir. Bölgenin sulu tarım ekonomisine katma değer sağlayacak olan proje ile üreticilerin mahsullerinde hem kalite hem de verim artışı sağlanarak ülke ekonomisine de katkı sağlamış olacaktır.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar; “Suyun öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda, bizde İl Özel İdaresi olarak yaptığımız tarımsal sulama projeleri ile suyun en kısa sürede ve kayıpsız bir şekilde toprağa kavuşmasını sağlamaktayız.” dedi.