Açılış törenine, Göynücek Kaymakamı ve Taşova Kaymakam Vekili Mustafa Gürbüz, önceki ilçemiz Kaymakamı ve Gökçeada Kaymakamı Kudret Kurnaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, İl ve ilçe protokol üyeleri, okulun yapımında manevi emeği bulunan İl Genel Meclisi üyesi Gönül Hayati Özkan, Dr. Ferhat Günaydın, Sivil toplum kuruluşları başkanları, öğrenciler, öğretmenler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldılar.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören minik öğrencilerin gösterisiyle devam etti. Daha sonra Fuat Bursalı yaptığı konuşmada “Ahlaklı ve iyi eğitimli bir neslin yetiştirilmesi en büyük gayemizdir. Bu hedef doğrultusunda bizlerin de katkısının olması bizim için büyük bir övünç kaynağı. Vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz” dedi.
Vali Dr. Osman Varol ise törende yaptığı konuşmada: ” Öncelikle hem Taşovamız için hem Bursalı ailesi için güzel, hayırlı bir günde sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum ve hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.
Benden önceki çok kıymetli konuşmacıların anlatımlarında Bir ailenin hikâyesini burada aslında hep beraber gördük yaşadık. Öncelikle 70’li yıllarda seçilmiş bir kamu görevlisi olarak ilçede güzel hizmetler yapan ve çok iyi bir isim, çok iyi bir iz bırakan bir ailenin daha sonra ülkemizin büyükşehirlerinden birisine göç edip bir sanayici olarak, sanayici bir aile olarak işlerini geliştirmesi, bir yandan ülkemizde çok önemli bir alan olduğuna inandığımız ekonomi alanında istihdam yaratırken, insanların evlerine ekmek götürmesine yardımcı olurken, bunu sağlarken diğer taraftan ülkemize bir artı değer sağlayıp ihracat yapmak ki bence Türkiye’de yapılacak en büyük kahramanlıklardan bir tanesidir ülkemize dışarıdan döviz getirmek, diğer taraftan bu istihdam ordusunda işçilerini, sektörünü genişleterek kazancını arttırıp ama en kilit nokta bu kazancını yine içerisinden çıktığı ve sayesinde kazandığı milletiyle paylaşmasını bilen, bu sayede de çok büyük bir saygınlık elde etmiş, çok kıymetli bir ailenin hikâyesini aslında burada dinledik. Bugüne kadar kazandıklarını toplumuyla paylaşan ve bunu da ülkemizin en önemli alanı olan geleceğimiz için kesinlikle üzerinde durmamız gereken eğitim alanında gerçekleştiren bir aile. Onların bugüne kadar eğitim dünyasına yapmış oldukları katkılardan birisinin, sonuncusunun açılışını bugün hep birlikte gerçekleştireceğiz. Kendileri daha önce hem Taşova’da hem işlerini devam ettirdikleri Bursa’da yaptırmış oldukları okullarla gerçekten çok büyük bir hayır işlemişler. Hem rahmetli babalarının hem de bugün açılacak okulla rahmetli annelerinin amel defterlerini açık tutup, bu okullar ayakta durdukça, insanlara faydada bulundukça sürekli bu rahmetli aile büyüklerinin hayır duası almasını sağlayacaklar. Bu teklifi ikiletmeden hayırlı olabilecek her türlü projenin içerisinden olacaklarını belirtip, sonrasında da takipçisi oldular. Ben bu vesileyle huzurunuzda Amasya Valisi olarak, tüm bu hizmetlerden bugüne kadar faydalanmış ve bundan sonra faydalanacak tüm vatandaşlarımız adına Fuat Bursalı nezdinde hayırsever Bursalı Ailesi’ne teşekkür ediyorum, minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından plaket takdim töreni ve açılış törenine geçildi. Kurdele kesimi sonrası Valimiz ve protokol üyeleri sınıfları gezdi.
Açılış töreni verilen yemek ikramı ile sona erdi.