Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 15:20

YÜZ YILIN FELAKETİ../ Müzeyyen KESKİN

Müzeyyen Keskin
Müzeyyen Keskin
Giriş Tarihi : 14-02-2023 14:20

YÜZ YILIN FELAKETİ../ Müzeyyen KESKİN

06.02 2023 saat sabaha karşı 04.17 de 7.7 şiddetinde depremle Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde tam  10 il, ilçeleri, köyleri çok şiddetli sarsıldı dile kolay. Nerdeyse 10 il yerle bir oldu. Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana.

7 gün yas ilan edildi. Üç ay OHL deprem bölgesi için ilan edildi. Deprem de 48 sn sürdü sanki kıyameti yaşıyorduk. 10 ve tüm Türkiye bunu yanı sıra Ankara, Samsun, Amasya gibi illerde sallandı. Daha düşük ölçeklerde ama korkutmaya yetiyordu. Allah beterinden korusu.

Allahtan geldiyse Amenna, lakin şeytan parmağı varsa uzaydan Işın titreşim gönderildiyse bir gün önlerine çıkar. Kimi kasttediğimizi anlarsınız.  Tabi fay hattı üzerine yapılmış süslü ama malzemelerinden çalınmış malzemelerin kullanması. Cennette ev diye cehennemi yaşattılar. Zayıf kolonlar dere kumu kullanan oralara hiç ev yapılmaması gereken fay hattının geçtiği yer olarak bildikleri halde neden ruhsat verildi. İnsanların hayatını hiçe sayıp ceplerini doldurmak istediler. Biz yaptık yurt dışına kaçıyoruz diyerek hava alanında yakalanan müteahhitler.

Hizmetin gitmesi çok zorlaşmıştır. Yollarda çatlak ve çökmüş vaziyette. O kadar trafik yoğunluğu vardı ki bir türlü olay yerine gidemiyorlardı. Yardım götüren tırlar Kızılay, Afat, Akut stk. dernekler kişisel yardım götürmek isteyen insanlar. Bu arada yağmacılar, gelen malzemeyi yanlış yönlendiren el koyan hatta ileri gidip asker ve polislerimize ateş açanlar. Bunlar fırsatçı hain insanlık düşmanı beyinsizler. Hak ettikleri muammeleyi gördüler görecekler.

Sürekli televizyon başında gözlerimiz yaşlı ellerimiz duada Allahım hadi bir insan daha kurtulsun diye nefes nefese takip ettik. Şükür Rabbime ki çok can kurtardılar. O sözü söyleyerek ‘’  SESİMİ DUYAN VAR MI ‘’ sorusunu sordular. Sesi duyan herkes kurtarıldı. Kurtarma ekiplerinin hepsine sonsuz teşekkürler canla başla hayatlarını hiçe sayarak açlık üşüme gibi şeyler düşünmeden 18 ekiple yapılan kurtarmalarda tabi o hassas burunların can dostlarımızın gayretleri çoktu 8.günde en son saatlere kadar 15.010 kişi kurtardılar ve hala insanları çıkarmaya çalışıyorlar. Tabi yardıma gelen dost ülkelere de çok teşekkürler.

Hayranlıkla, minnetle izledim. Kurtarma ekiplerini şuna benzettim sanki gelincik bahçesinden gelincik koparır gibi yumuşak ve kadife dokunuşlarla. Nezaket içinde o yavruları masum melekleri kurtarırken gözler sel olup akıyor. Bir taraftan felakete ağlarken bir taraftan da kurtarılan bebekler ve vatandaşlar için son derece sevincimizi de yaşadık.

Kızılay ve bazı firmalar aş evleri oluşturdular hava oldukça soğuk eksilerin altında yalnız bırakılmadı. Kışlık giyecekler gönderildi. İhtiyaçları mümkün olduğunca giderilmeye çalışıldı. Kızılelma Kadın Gençlik Çocuk Kültür Sanat Edebiyat ve Eğitim Derneği de üstüne düşeni üyeleri ile birlikte ihtiyaç sahiplerine yardımları kadife yumuşaklığı ile yaptılar ve ayrıca deprem bölgesine malzemeleri kışlık kıyafetler birçok malzeme ulaştırıldı. Beni çok etkileyen o melek çocukların kurtulduklarındaki sözler; isimleri karıştırmamak için yazmıyorum.’’ ‘’ Siz ne zaman geldiniz. Nerden geldiniz.’’, kardeşi için o daha küçük ölür demesi, Bir abla geldi çok güzeldi yemek yedirdi oyun oynadık demesi, yine bir kız çocuğunun ben daha muayene olmadım su içmem diyor. Emine hanım enkazdan kutuluyor ve beni özel hastaneye götürmeyin param yok diyor. Ben sarı kola istiyorum. Küçük kız çocuğunu kurtarırken baba çok üşüyorum ellerim bembeyaz oldu demesi’’ enkazdan kurtarılan bir kişi de öldüm beni sorguya çektiler cevap veremedim dilim tutuldu ama biliyorum cevapları diyor. Hemen beş vakit namaza başlayacağım’’ demeleri bizi ekran başında koparıyordu vs. öyle masum öyle güzeller ki dünyada bir haber. Bir babanın enkazdan çıkarılmış kızının elini bırakmaması, yazacak söyleyecek o kadar çok şey var ki. Madenci kurtarıcılar işlerini olağan üstü yaptılar.

Şu bir gerçek ki her zaman ki gibi sevincimizde ve acımızda tek yüreğiz. Yaralarımıza kimseye bırakmadan sarmaya çalışıldı. Devlet, millet omuz omuza tek yürek olarak attı. Biz buyuz sıkılı yumruk gibiyiz.

Kesin rakamlar olmamakla birlikte 31.643 vatandaşımızın vefatı 308 arama kurtarma devam ediyor 15.010 kişinin enkaz altından kurtarılmış,80.278 yaralılar var. İnanılmaz bir çalışma devam ediyor. Sahra hastaneleri kuruluyor. Çok sayıda çadırlar, vatandaşlara kuruldu ayrıca konteyner evlerde kuruldu.

Allah bize bir daha böyle bir felaketi yaşatmasın inşallah. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmetler diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Sabır ve sükun ile bu durumu da atlatacağız. Allah Yar ve Yardımcımız Olsun İnşallah.

 

                                                 Müzeyyen KESKİN

                                                Amasyaşat Başkanı

                      Kızılelma Kadın Gençlik Çocuk Kültür Sanat Edebiyat

                                     ve Eğitim Derneği Yön. Krl. Üyesi

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI KIZILELMA ANITKABİR'DE./ Müzeyyen KESKiN Muhteşem Miyuki Sergisi../ Müzeyyen KESKiN 40.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" Sona Erdi../ Müzeyyen KESKİN 26.. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. ' 2023 ASRIN FELAKETİ DEPREM ÜSTÜNE ŞİİRSEL SÖYLEŞİ (1 ) KIZILELMA KADIN ÇOCUK GENÇLİK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT EĞİTİM DERNEĞİ ETKİNLİĞİ../ Müzeyyen KESKİN GENÇ BİR YETENEK BERK ÖRENLİOĞLU../ Müzeyyen KESKİN YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER BULUŞMASI BU DÜNYADAN BİR ŞAİR GEÇTİ Solmaz ŞİRVANLI KIZILELMA KADIN GENÇLİK ÇOCUK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE EĞİTİM DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI../ Müzeyyen KESKİN UYGUR TÜRKLERİNİ ANMA PROGRAMI../ Müzeyyen KESKİN BİR FUAR DAHA BİTTİ../ Müzeyyen KESKİN YAZARDAN OKURA NESİLDEN NESİLE../ Müzeyyen KESKİN KIZIL ELMA KADIN DERNEĞİ.../ Müzeyyen KESKİN TÜRK MİLLETİ ŞANLI DESTAN YAZARKEN../ Müzeyyen KESKİN Merhamet, Vicdan ve Duyarlılık.!!! Susuz Köy 5. MERZİFON KİTAP FUARIN’DAN MUHTEŞEM ANILAR…./ Müzeyyen KESKİN YOLUMUZ İYİLERE ÇIKSIN../ Müzeyyen KESKİN NEREYE GİDİYOR BU KUŞAK... ÇOK İSİM ÇOK ESER ÇOK ÖDÜL İÇİN.. 25. Hikmet OKUYAR Ödüllü Şiir Yarışması 25. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. / Hikmet Okuyar ANKARA’DA KİTAP FUARI../ Müzeyyen KESKİN ASELSAN’IN BAHAR KONSERİ ARDINDAN../ Müzeyyen KESKİN 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. AMASYA SEVDASI İLE SILAHİ RAHİM Bestekar Müeyyet BEYOGLU ÖDÜLÜNÜ İSTANBUL’DA ALDI.. GEZİ VE ANILAR GÜMÜLDÜR. ANKARA’DA BİR İLK YAŞANIYOR SANAT SOKAKDA’’.. 24. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI HER ZAMAN RAHMET VE MİNNETLE ANILACAK.. Bir Amasya Türküsü Daha... BİR ŞİİR BİR BESTE... İsa Kayacan'ın Ödülü, Kızı Gül'e Teslim Edildi TÜRK’ÜN TÜRK DESTANI ÇANAKKALE’DE ŞİİR SERGİSİ ŞAİRİNİ DÜNYA ÜNLÜSÜ YAPTI MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YIL ANISINA... 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ESENÇAY KASABASI SEN NEYMİŞSİN SİYANÜR.. SİYANÜRLÜ ELLER... AZERBAYCAN’IN ZAFER GÜNÜ KUTLU OLSUN Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları... ANILARA YOLCULUK... USTA ŞAİR ÇOK DEĞERLİ MERHUM SEYFEDDİN KARAHOCAGİL EBEDİ ALEME GÖÇTÜ KALBİMİZ İZMİR’DE ATTI.. DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..
Reklamı Geç
Advert