Taşova Haber Sitesi
HV
06 ARALIK Salı 00:47

NEREYE GİDİYOR BU KUŞAK...

Müzeyyen Keskin
Müzeyyen Keskin
Giriş Tarihi : 11-04-2022 08:52

TV lerde bazı programlar var ara sıra kanal gezerken bir hararet gördüğüm zaman ne bu acaba diye baktığım oluyor.  Bir program var ‘’Çıkın çıkın gelin anacığım’’ Belki güzel tarafıda var problemlerini halledemeyen insanlar ora sayesinde çözüyor. Yaaaa diğer abesle iştkal olaylar.

Bazen o programın kaldırılması daha iyi olur diyorum. Çünkü tarih boyunca gelin kaynana görümce tartışmaları olur. Bu işin doğasında var. Amaaa.

Her şey saygı çerçevesinde olmalıdır. Bu programda ne kadar kaynana, kayınpeder, gelin damat görümce ve çevre, akrabalar. Onlarla aşamadığı sorunları yardım alarak barışmak mutlu yuva kurmak niyetleri bir zaman yaptıkları hatadan dönüp barış istemek ve mutlu yuva kurmak gelinlik. Damatlık giyinmek amaç.

Görünen o ki bütün kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor. Evlenecek kişiler darmadağın oluyor. Ey gelin adayları, damat adayları. Kültürümüz gelenek, görenek, annanelerimiz yerle bir. Ne büyüklerde ne de küçüklerde sevgi saygı hak getire.

Eğer bu insanları Allah bir birine yazmışsa onları ayırmak değil birleştirmek affetmek gerekir. Bunlar küçük değil hepsi reşit.

Hitaplar çok kötü konuşmalar kötü. Bir defa ‘’sen kimsin’’ yani Allahın yarattığı kulu kabul etmiyor tanımıyorlar. Gençler saygılı konuşmalı tiksintiyle istemediğin kayın validene kayın pederine tıksinti ve nefretle bakıyorlar konuşuyorlar.  Büyüklere karşı meydan okumalar saçma tavırlar kibirlilik. Evlenecek gelin adayları sözde ben buyum böyle kabul edin, yok anne baba demem onlar kim. İyiliği inkar eden saygı ve gelenekten bir haber gençlerin. Kurdukları yuva nasıl olur ve çocuklarına nasıl iyi ebevey olurlar. Tamamen kapılar kapatılıyor. Ebeveysiz yuva çiçek vermeyen ağaç gibidir. Her sevincinizi, üzüntünüzü, mutluluğunuzu onlarla paylaşmayacaksınız da kiminle paylaşacaksınız.

Genel olarak topluma da kötü örnek oluyorlar. Bu  ‘’Z’’ kuşağı denen nesil bizim neslimizle bir ilgisi yok her şeyi bitirdiler. Ne giyinmeyi ne konuşmayı ne saygı ne sevgi biliyorlar. Hakkımı savunuyorum derken çirkefleşiyorlar her şeyi söylemek demek kendini savunmak değildir. Bir ata sözümüz var ‘’ Söz gümüşse sukut altındır.’’  Ey büyükler sizlerde onları anlamaya çalışın ve kimseyi hor görmeyin.  Herkesin gözeten biri var unutmayın. Bir insanın ayıbını kapatmak çok sevaptır.  Büyüklerimiz oğlunuz kızınız sizin istediğiniz kişilerle evlenmek zorunda değildir. Gönül kimi severse anlaşırsa onunla evlensinler. Elbette büyük olarak yol göstermek sizin göreviniz. Kırmadan dökmeden. Onlarda bir ana kuzusu olduğunu unutmayın. Büyükler olarak sizin sevginize şefkatinize ihtiyaçları var. Gençler siz de saygıda hürmette kusur etmeyin. Kuran’da bile diyor ‘’dört atanın hakkı birdir. ‘’ Yuva kurmak iki kişilik iş değildir. Haa..bir de iyi günler de yenilen içilen, gezilen, alınan hediyeler verilen paraları biraz araları bozulunca çocukça başa kakmalar böyle böyle verdim aldım yedirdim gezdirdim. Kızımm, oğlumm  gibi sözler konuşmalar gerçekten çok çirkin, seviyesiz ve edepsizcedir. Gibi gibi konuşmalarla sağlam temel üzerine kurulmaz evlilik ve birkaç ay sonra çatırdamaya başlar yuva.

Bizim de başımıza geldi herkesin kendi istediğini aldık evlendirdik. Yarın mutsuz olurlarsa siz vebalde kalırsınız. Keşke karıştırmasaydım dersiniz. Hani ‘’kendi düşen ağlamazmış’’ unutmayın. Her insanın gururu vardır. Gelecek nesillerimiz ‘’Z kuşağı’’ değil sevilen sayılan ilim ve bilimde lider olsunlar neslimizi geleceğimizi koruyalım. Hele ben parasız yapamam diye hava atmasınlar. Başkasının kazancını yemek kolaydır iş beraber kazanıp yemektir. Paragöz olmayınız. Evet para olacak geçim için hava atmak için değil çevrene yardım muhtaçlara yardım için gerekli.

Sevgi dolu saygı dolu bir gençlik Vatan, Bayrak aşkıyla imanlı ,güzel nesillerimize biliyorum ki bu var bizim asil kanımızda. Çakma kültürlerden vaz geçin. Sağlıklı huzurlu sevgi ve saygı dolu yuvalar dilerim.

Selamlar saygılar sevgiler. Hoşça dostça kalın . Allaha Emanet Olun.

                                                                                                                                   Müzeyyen KESKİN   Amasyaşat Başkanı

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI UYGUR TÜRKLERİNİ ANMA PROGRAMI../ Müzeyyen KESKİN BİR FUAR DAHA BİTTİ../ Müzeyyen KESKİN YAZARDAN OKURA NESİLDEN NESİLE../ Müzeyyen KESKİN KIZIL ELMA KADIN DERNEĞİ.../ Müzeyyen KESKİN TÜRK MİLLETİ ŞANLI DESTAN YAZARKEN../ Müzeyyen KESKİN Merhamet, Vicdan ve Duyarlılık.!!! Susuz Köy 5. MERZİFON KİTAP FUARIN’DAN MUHTEŞEM ANILAR…./ Müzeyyen KESKİN YOLUMUZ İYİLERE ÇIKSIN../ Müzeyyen KESKİN ÇOK İSİM ÇOK ESER ÇOK ÖDÜL İÇİN.. 25. Hikmet OKUYAR Ödüllü Şiir Yarışması 25. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. / Hikmet Okuyar ANKARA’DA KİTAP FUARI../ Müzeyyen KESKİN ASELSAN’IN BAHAR KONSERİ ARDINDAN../ Müzeyyen KESKİN 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. AMASYA SEVDASI İLE SILAHİ RAHİM Bestekar Müeyyet BEYOGLU ÖDÜLÜNÜ İSTANBUL’DA ALDI.. GEZİ VE ANILAR GÜMÜLDÜR. ANKARA’DA BİR İLK YAŞANIYOR SANAT SOKAKDA’’.. 24. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI HER ZAMAN RAHMET VE MİNNETLE ANILACAK.. Bir Amasya Türküsü Daha... BİR ŞİİR BİR BESTE... İsa Kayacan'ın Ödülü, Kızı Gül'e Teslim Edildi TÜRK’ÜN TÜRK DESTANI ÇANAKKALE’DE ŞİİR SERGİSİ ŞAİRİNİ DÜNYA ÜNLÜSÜ YAPTI MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YIL ANISINA... 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ESENÇAY KASABASI SEN NEYMİŞSİN SİYANÜR.. SİYANÜRLÜ ELLER... AZERBAYCAN’IN ZAFER GÜNÜ KUTLU OLSUN Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları... ANILARA YOLCULUK... USTA ŞAİR ÇOK DEĞERLİ MERHUM SEYFEDDİN KARAHOCAGİL EBEDİ ALEME GÖÇTÜ KALBİMİZ İZMİR’DE ATTI.. DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..
Reklamı Geç
carmenözgür mobilya