Taşova Net | Taşova Gazetesi - Son Dakika - Taşova Haberleri -
HV
19 NİSAN Cuma 20:58

Bu Mu Sizin NAS’INIZ!

Ali Taş
Ali Taş
Giriş Tarihi : 23-12-2021 15:36

İnsan Allah'ın en mükemmel ve en üstün varlığıdır.

insan hayatında kitap vardır;

bütün insanlığa Allah tarafından gönderilen manevi kitabımız Kur'an.

dünyaya gelişimizden, hayatımızın sonuna kadar geçen zaman dünyevi imtihan sınav kitabımız.

Aslında bu iki kitap iç içedir. İkinci kitap sadece insanlar arasındaki ilişkileri düzenlemeyi tayin eder. Bu çok önemlidir. Hak, hukuk, Ahlak, Vabel gibi…

Yüce Allah ilk insan, Adem peygamber olarak görevlendirmiş ve ona 10 sayfalık bir kitap vermiştir.

Allah'ın ilk emri oku olmuştu. Çok önemlidir.

Dinin şartı ”Akıl ve iradedir”

Dinin ilgi alanı; bütün inanç, söz, fiil, davranışlar faaliyetlerdir. bazılarının sandığı gibi sadece Allah ile insan arasındaki ilişkileri düzenlemekten ibaret değildir.

Din inançlar manzumesinden ibaret almadığı gibi gönüllere, zihinlere, evlere ve camilerede mahkum ve mahsus da değildir. Yani ipotek altında değildir. Dini kimse kullanamaz.

Din ihtiyaridir, isteğe bağlıdır. Dini kabul veya reddetmek insanların iradelerine bırakılmıştır. Çünkü dinde zorlama yoktur.

İnsan imtihan halindeyken iradesinde hür olması gerekir.

Yüce Allah iman edip etmemeyi insanların isteğine bırakmıştır.

Sevgili dostlar, Allah özenerek yarattığı insanı o kadar özgür bırakmıştır ki, söylenecek bir söz yok. İnsanların Dünyevi ilişkilerine bakar mısınız. Allah’ın kullarına tanıdığı fırsatı, eline fırsat geçenler dizgini eline alanlarvuruyorlar kamçıyı. İnsanlar o kadar çaresiz, perişan olmuş. Hani Müslüman malı ortaktı…

Komşusu açken tok yatan benden değildir. Adaleti ne oldu. Ne ezen, ne ezilen hakça bir düzen. Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar. İnşallah düzelir. Düzelmesi ise yine insanların iradesine bağlıdır.

Bir de insanları bu kadar hür, Özgür bırakıldığı Liderlik örneklemesi ne bakalım;

Hz Muhammed Ben âdemoğlunun seyidiyima(ancak) övünmek yok, şatafat Yok, ben bilirim yok…

Kıyamet günü ilk dirilecek benim (ancak)övünmek yok, ben tekim yok.

Sefahatı kabul edilecek olan benim (ancak) övünmek yok, Dediğim dedik çaldığım düdük yok…

Kıyamet günü Sancak benim elimde olacak (ancak)övünmek yok. Üstelik Allah'ın en sevgili kulu Hz. Muhammed'e övücü sözler söylendiği zaman, nezaketen şöyle de söylemiştir; Bende sizin gibi Allah'ın kuluyum, Allah ile sizin aranızda elçiyim demiştir.

Dini ve dünya liderimiz Hz Muhammed için dünya yazarları ne demiş ona bakalım.

-Amerikalı Yahudi Time dergisinde “Liderler Nerede” başlıklı yazısında birçok tarihi şahsiyeti tahlil ettikten sonra “bütün zamanların en büyük lideri Muhammed” demiştir yine Amerikalı yazar H.Hart dünyada etkili olmuş 100 kişiyi tanıtan bir eser yazmış ilk sırada Peygamberimize yer vermiştir.

- Fransız tarihçisi La martin Hz. Muhammed için “ondan daha büyük insan var mıdır?” demiştir.

İşte liderlik örneği; Lider olmak, örnek olmak, alçak gönüllü olmak, idareci olmak, şefkatli olmak, milleti bağrına basmak, Dertlerine ortak olmak, korumak, kollamak, baba olmak kolay değil… El bize, biz elemi hayranız dersiniz. Millet deneme tahtası değil kardeşim.

Hz. Muhammed kendisine 10 yıl hizmet eden hizmetçisine “Öf Bile” dememiştir.

En büyük lider öfkelendiği, sinirlendiği zaman, zulmeden, kırıp döken, saldıran değil,nefsine hakim olan insandır. Öfke ve şiddet küpüne zarar verir. O küpte kim? Millet. Kar suyu gibi eritir. En büyük lider dünyaya meydan okuyan değil, nefsini yenendir…

Görkemli şatafatlı, göz kamaştırıcı, Heybetli, zor ulaşılan, makam mevkiler, günü geldiğinde ucuzlar, kimse sahip çıkmaz. Taş yerinde ağırdır.

kısaca 5 İlke, fert ve toplumlar için hayati öneme haiz kurallara bakalım

“ Adalet” siyasi içtimai ve ikitisadi adaletin, hukuk devletinin kişi aile ve toplum haklarına uymaktır. Uyuluyor mu? Örneğin, yargı, anayasa, İnsan Hakları Mahkemesi gibi. Yargı haktır, vicdandır, ahlaktır hiç kimse kimsenin kaderi değildir.Adalet mülkün temelidir. Adalette keyfiyet yoktur. Yemin edeceksin koltuğa oturacaksın, ettiğin yemine sadık kalmayacaksın, emir eri gibi çalışacaksın… Hakkı uygulamayanın imanı da zayıftır.

“İnsan” insan sosyal yardımlaşmanın ve dayanışmanın çalışma ve kalkınmanın temelidir. Temele bakar mısınız? Bina çökmek üzere yağmuru almış, donmuş, beton çatlamış, her yerinden… Hiç kimsenin kimseye güveni kalmamış. İnsanlar fırtınaya tutulmuş, bir tekne gibi, sığınacak Liman mı arıyorlar, dersiniz…

İnsanları bu durumdan çıkaracak, kurtaracak olan kim? yine insan. Ne yapmak lazım.

Kesinlikle insanlara yalan söylenmeyecek, Şeffaf olunacak, geçim seviyesinde maddi destek, haklarına riayet etmek, geçim seviyesinde maddi destek, haklarına riayet etmek, ihtiyaçları gidermek, öğüt vermek, kötülükten uzak durmak, haram, rüşvet, adam kayırma, yetim hakkı yemekten men etmek, yandaş yoldaş sevdasından vazgeçmek, millete eşit davranmak, ırzlarına, mallarına ve canlarını korumak ve inandırıcı olmak. Milletin iradesini millet için kullanmak, millete güven vermek… Güven…

“İSTİKAMET”

Özde, Sözde ve bütün işlerde dürüst olmayı tayin eder. Bütün işlerde orta yolu bulmak, takip etmek. İnancında ahlakında dosdoğru olmak. Kendisini istikamet tayin eden kimse, herhangi bir mevkii, makamı temsil ettiği süre içerisinde özü ile sözü, içi ile dışı, söylediği ile yaptığı aynı olmalıdır. Tersi durumunda münafık durumuna düşer. Eğri ile doğru bir arada durmaz. Hep karavana atarsın, Avare kasnak gibi döner durursun.

İşler ehil olmayana verildiği zaman kıyamet saatini gözleyin.(Hadis) Kıyamet yakın mı dersiniz. “Hoşgörü”

Hoşgörülü olmak, insan hak ve hürriyetine, yaşama haklarına, fikir ve düşüncelerine saygılı olmak, ötekileştirmemek. Ekşi sirkenin küpüne zararı vardır. Bugün olduğu gibi…

“MERHAMET”

Birlik ve beraberliğin, huzur ve barışın teminatıdır. Merhamete en güzel örnek, Hz. Muhammet’tir.

“Hz. Muhammet bir gün torunu Hasan’ı öpmüştü, bunu gören komşusu, benim on çocuğum var hiç birini öpmedim” demiştir. Bunun üzerine Hz. Muhammet “Merhamet etmeyene merhamete, öpülmeye, bağrına basılmaya, şefkat gösterilmeye mutlu edilmeye, vakit geçmeden ihtiyacı vardır. Siz kimi öpüyorsunuz? Sizin merhametinizin derecesi nedir?

Millet ekonomik terörü yaşarken, alçak sürünme yaparken, millet yine merhamet edecek mi? Dersiniz. Yorumları sizlere bırakıyorum.

Saygılarımla.

 

Bir yar sevdim el aldı,

Harmanımı Yol aldı,

Daha çok sevecektim,

Benden gavur aldı.

 

Ali TAŞ

İYİ PARTİ TAŞOVA İLÇE BAŞKANI

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert