Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika - Taşova Haberleri -
HV
26 ŞUBAT Pazartesi 17:40

Bölüm 10: Geri Cephe Dış Cephe…

Ali Taş
Ali Taş
Giriş Tarihi : 06-12-2021 16:24

Abdullah Öcalan zihinsel olarak dışarıdan yönlendirilmiştir. Bu durumu uzun süre herkesten gizlemiştir. Suriye denetimindeki Güney Lübnan ve Beka Vadisi'ne geçtikten hemen sonra, kimlerden ve nasıl destek aldığını fazla gizleyemedi. Ancak bunu kendi elemanlarından gizliyordu. En çok gizleyemedi şey ASALA ile olan ilişkileri olmuştur. Bu ilişkinin boyutu bir hayli geniştir. Suriye-Beyrut- Atina-Marsilya-New York- Ermeni cemaati, Grup Lobi ve zengin şahıslar düzeyindeydi.

İlişkileri çok gizli tutan bu çevreler Apo'ya silah ve para kamuoyu oluşturuyorlardı.

Suriye ile ilişkiler 12 Eylül sonrasında Apo'ya PKK'yı yeniden yaratma gibi hayati önem imkanları sunmuşlardır. Bu konuda Suriye üzerine düşeni fazlası ile yerine getirmiştir. PKK ile olan ilişkileri hala devam etmektedir. Buna bir de PYD eklenmiştir. Buna girmek istemiyorum. Her şey deve kuşu misali meydanda… Herkesin malumu şu anda neredeler… Kuzey Suriye'de kimin kanatları altındalar, Amerika, Rusya, İran!.. Bunlar görünenler…Hani bize dost gibi görünüyorlar ya…

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi PKK ve Abdullah Öcalan a daha çok önem ve imkan vermiştir Libya lideri Kaddafi’ye buna dahildir.

 Fransa, Almanya, İsveç, Belçika, İngiltere, Kürtleri insan haklarıyla ilgili Avrupa kamuoyu ve uluslararası kuruluşları gündemine sokma gayreti içine girmişlerdir.

İran resmi olmasa bile PKK ile iyi ilişkiler içerisinde 1990 yılından sonra bu durum noktasına çıkmıştır.

Irak'ta 1988 yılında peşmergeler kimyasal silahla safdışı bırakıldıktan sonra Kuzey Irak'ta büyük bir alan PKK'ya tahsis edilmiştir.

Kısacası PKK’ya dış destek bu sıraladığımız ilişkilerden gelmektedir. Türkiye’ye komşu olan veya olmayan bu odaklar birçok bakımdan GERİ CEPHE rolü oynamışlardır. Geri cepheden kastımız ikmal,iaşe,güç Takviyesi, Manevra gibi geri çekilmenin yapıldığı alanlardır. Buna örnek: Suriye ve Lübnan sahası PKK'ya geri çekilme rolü oynamıştır. Örgüte sevk ve idare merkezi olmuştur.

PKK'nın ülke içerisinde gerçekleştirdiği bunca katliam hep Suriye, Irak, İran planlanmıştır. Gruplar buralarda oluşturulmuştur ve silahlar buralarda ele alınmıştır. Eğitimler buralardan yapılmıştır. Sıkışan gruplar buralara geri çekilmiştir. Kışlıklarını bu ülkelerde geçirmişlerdir. Halende devam etmektedirler. Avrupa PKK'nın yayıncılık faaliyetlerinde başrolü oynamıştır.

Ali Taş

İYİ Parti Taşova İlçe Başkanı

 

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert