Taşova Haber Sitesi
HV
29 OCAK Pazar 02:49

Bölüm 7: PKK'nın 1990 Yılı Faaliyetleri

Ali Taş
Ali Taş
Giriş Tarihi : 15-11-2021 16:16

Bölüm 7: PKK'nın 1990 Yılı Faaliyetleri;

En büyük hedefi başta Koruculuk Sistemini yok etmekti. Bunun için toplu imhalar, kuruculara ait hayvanları telef etmek, bağ bahçelerini, tarlasını, ekinini yakmak talan etmekti.

Ayrıca köy karakollarına bölüklere, taburlara saldırmak ve buralarda toptan imha gibi eylemler, operasyon kollarına saldırmak, pusuya düşürmek ve imha etmekti.

Bir başka hedefte ulaşımın can damarı ana karayollarını ve demiryollarını mayınlamak pusu kurarak işlemez hale getirmek tali yollar üzerinde denetim kurmak istenmiştir.

Öte yandan ekonomik hedefleri de;

Fabrikalara maden ocaklarına,petrol sahalarına, imalathanelere, kamuya ait özel şirketlere saldırarak bunları kullanılamaz hale getirilmesi planlanmıştır.

Özellikle okulları elverişsiz hale getirmek, öğretmenleri öldürmek sindirmek, okulları yakmak, yıkmaktı. Öğretmenler kürt kardeşlerimizin çocuklarına Türkçe eğitim yaptırdıkları ve doğru yolu gösterdikleri için hepsine birer Türk Cumhuriyeti ajanı gözüyle bakıyorlardı. Bu nedenle 1991 yılına kadar bölgede 22 öğretmen Şehit edilmiş, 3 öğretmen de yaralanmıştır.

Başımızın tacı eli öpülesi yetiştirme yurdunda köylerden erzak toplayan insanlık abidesi kahraman, cesur, cefakar, vefakâr rehber öğretmenlerim. Bölgede neler çektikleriniz sayfalara sığmaz.Bir kere daha bu olayları yazarken lanet okudum.

 PKK Nusaybin Dargeçit'te bir öğretmenimizi ayaklarından badem ağacına asmışlar, ölünceye kadar seyretmişler ve Şehit etmişlerdir. Olay yerinde yapılan incelemede öğretmenin cebinden beze sarılı Enam  Kur’an çıkmıştır

Nusaybin ilçesi Dallıağaç bölgesinde bir öğretmenimizin duvara bağlanarak kurşuna dizilmesi ve şehit edilmesi.

Dargeçit Üzümlü'de PKK gece okula gelerek ne var ne yok hepsini yakıp yıkmışlardır. Daha sonra okulun lojmanına gelmişler. Öğretmen ve eşine aç olduklarını söylemişler. Karınlarını duyurduktan sonra haydi bizi yolcu edin demişler ve dışarı çıkmışlar

O gece de orada misafir bir öğretmen daha bulunmaktadır. Misafir öğretmen durumu anlamış, Teröristlerden birisi silahını okulun öğretmenine doğrultulmuş, bu arada misafir öğretmen o kargaşadan ve karanlıktan faydalanarak kaçmıştır. Durumu gören öğretmenin kocasına sarılmış ve ikisi birden birbirine sarılı olarak Şehit olmuşlardır. Öğretmen eşinin yıkadığı çamaşırları ip de asılı kalmıştır.

Bunlar savunmasız insanlardır.

Öğretmenin silahı kalemdir.

Saygıdeğer Dostlar sizleri üzdüysem affınıza sığınırım. Allah'ın yarattığı hiçbir kimse bunları yapamaz.

ALİ TAŞ

İYİ PARTİ TAŞOVA İLÇE BAŞKANI

 

YORUMLAR
Reklamı Geç
visco özgür mobilya