Taşova Haber Sitesi
HV
29 OCAK Pazar 02:15

BÖLÜM 5: PKK’NIN 1987-1988-1989 FAALİYETLERİ

Ali Taş
Ali Taş
Giriş Tarihi : 01-11-2021 15:02

BÖLÜM 5: PKK’NIN 1987-1988-1989 FAALİYETLERİ

PKK’nın 1987 1988-1989 FAALİYETLERİ

PKK faaliyetlerini Bahar-Yaz-Güz-Kış diye ayrı ayrı ele almışlardır. Her 3 aylık döneme farklı isimler takmışlardır.

1-”Ulusal Kahramanlık Harekatı”

2-”Kızıl Direniş harekatı”

3-”Özgür Kaleler harekatı”

4-”Kurtuluş Kuvvetlerinin güçlendirilmesi Harekatı” gibi

- Bütün hedef ibret olsun diye, çok acımasızca sindirip, boyun eğdirmek katletmekti.

- 1987 yılanın başından itibaren gönüllü, yükümlü ve zorunlu Askerlik yasası yürürlüğüne konmuştur.

- 1987 yılında 242 vatandaş PKK tarafından öldürülmüş, 115 Vatandaş da yaralanmıştır. Bu katliamların sorumlusu kör Cemal denen cani olmuştur. Her şeye rağmen 1987 yılında PKK planladığı gibi hedefine ulaşamamıştır.

- 1988 hedefinde, eyaletle planlanan harekât sonucunda, savaşçı kadro ve kadro adayı olarak 750 kişilik bir güce ulaşmayı hedeflemektedir. Sonuçta 3000-5000 kişi arasında milli güce on binlerce sempatizana kavuşmayı ve Gerila gücü olarak bir alay hedeflemektedir. Daha sonra Gerilla Tugayı, Batman’da kurulacak ve Tümen seviyesi genişletilecekti. Lübnan'da ki Mahsun Akademisine ek olarak, Harp Akademisi kurmayı planlılarına dahil etmişlerdir.

Aslında Apo bunların hiçbirinin olmayacağını biliyordu. Hayal kurup çevresine güven vermeye çalışıyordu. Bu dönemde eyaletlerin hiçbirisi hedefine ulaşamamıştır. Diğer taraftan buna çobanlar ve saf insanlar inanıyordu. Apo'nun hedefi kan dökmekti, kimin kanı olduğu önemli değildi.

-1988 yılında 140 vatandaşımız PKK tarafından öldürülmüş 34 vatandaşımız da yaralanmıştır.

- Eskiden komünizm bezirganlığı yapanlar, kürtçülük bezirganlığına soyunuyordu.

-Birçok profesyonel yayıncı doğuda para eder “itibar getirir” diyerek Kürtçülüğe soyunmuştu.

Bazıları da doğu ve güneydoğuda Feodalite artığı, birtakım adamlar kürtçülük satarak gelecek ve mevki kapma telaşı içindeydiler. Bugün olduğu gibi mürekkep yalamış birtakım kişiler” insan hakları” adı altında ayrımcı, Kürtçülüğün hamisi durumuna gelmişlerdir. İşte bu vatan hainlerinin yaptıkları Apo'nun hanesine artı olarak yazılıyordu. Hele bir gazeteci vardı ki bölgemize geldi, Bütün bölgeyi helikopterle gezdi gördü. “Söylenenler yalan, Allah devletimizin yanında olsun, bütün şartları gördüm” dedi. Güvenlik güçlerine methiyeler yağdırdı. Sonra ne oldu? Aynı gazeteci Ankara'ya dönünce, güvenlik Kuvvetlerinin aleyhine yazmadığını bırakmadı. Yorumu size bırakıyorum..Terör konusuna bari ihanet etmesinler.

- 1989 planlaması:

Apo Botan'ı çok güçlü tutmak, hatta, burada bir Tümen gücü istemiştir.

Gerilla güçlerine emirler yağdırarak, düşman taburlarını, bölüklerini, karakollarını imha edin, büyük çaplı pusulalar kurun, bize düşman olan aşiretlere, operasyon şeklinde yalnız saldırılar düzenleyin, imha edin!  Yeni savaş tarzımız bu olacak. Sıkışan köylüler mecburen dağa çekilmek zorunda kalacak demiştir. Bütün derdi kendine göre halkı savaşın içine çekmekti. Değerli dostlar bu bir halk düşmanlığıdır, provokasyondur. İnsan hakkına tecavüzdür.

 

Bu hayali hedefler gerçekleşmedi ama yine de tahribat yaptı. 1989 yılında meydana gelen olaylarda 174 vatandaşımız öldü, 73 vatandaşımız da yaralandı.

Yöre halkı her an her saat terör ile iç içe yaşamak zorunda kalmıştır. Vatandaş mecburen örgüte yardım ve yataklık yapıyordu. Yoksa sonu ölümdü!

Halk köylerine gelen örgüte “Gözümüz yollarda kaldı, insan bizi bu kadar ihmal eder mi? Emrinizi söyleyin diyerek yaltaklanıyordu. Yani korkudan yağ yapıyordu.”

Devlet Kuvvetleri geldiğinde” Allah devlete zeval vermesin, nedir bu PKK dan çektiğimiz. İşimize, aşımıza ortak oldular. Bizi bu beladan bir an evvel kurtarın “Demişlerdir.

Halkın içinde bulunduğu durum ikiyüzlülüğü, yaşam biçimini seçmesine, sebep olmuştur. Kutsal değerler ortadan kalkmıştır. Can telaşı başlamıştır.

Cizre'de, Nusaybin'de Silopi'de ve daha birçok yerde, kadın, çocuk öne sürüldüğü, kullanıldığı olaylar, büyük olayların başlangıcıydı.

 

ALİ TAŞ

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI

 

Bölüm 6: "Kürt Sorunu" 8 Kasım  Pazartesi günü yayınlanacaktır.

YORUMLAR
Reklamı Geç
berrak özgür mobilya