Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Taşova Nöbetçi Eczaneleri
Advert
ACIMASIZ KAPİTALİZM
Sezgin Ünsal

ACIMASIZ KAPİTALİZM

Bu içerik 462 kez okundu.
Advert
Kapitalizm, üretim araçlarının özel mülkiyetine ve bunların kâr amacıyla işletilmesine dayanan bir ekonomik sistemdir.
 
Kısacası insanı değerlerden uzak  kar esasına dayanır. Tek amaç ekonomik kazançtır.
 
1976 yıllarda Nevşehir Avanos ilçesinde katıldığım Semilerde eğitim uzmanı hocanın anlattıklarının aradan 45 yıl geçmesine rağmen ne kadar haklı olduğunu günümüzde yaşadıklarımızı gördükçe çok iyi anlıyorum. 
 
Hocanın anlattıkları aynen şu şekildeydi.
 
-Arkadaşlar gün gelecek mahalle arasındaki bakkallar bir bir kapanacaklar çünkü kapitalistler ürettikleri ürünlerini hipermarket, süper market adı altında kendi ürünlerini direk tüketiciye sunacaklar.
 
-Kapanan bakkallar ile işsizler kervanına yeni katılanlar olacak.
 
-Kapitalistler daha az insan gücünden faydalanmak için en son teknoloji kullanacaklar bununla birlikte 50 kişi nin yaptığı işi bir robot yapacak.
 
-Robotların devreye girmesi ile işsizler ordusuna yüzlerce insan katılacak.
 
-Günümüz de yaşıyoruz çevremizde görüyoruz illerimizde ilçelerimizde hatta mahalle arasına açılan hipermarket ve süper marketler bakkallarımızın kapanmasına neden olmadı mı ? 
 
-Bu Hiper marketler bizlerden edindikleri geliri nerelerde yatırıma dönüştürdüler. Onlar yatırımdan daha ziyade daha çok getiri için yatırım yerine marketlerini çoğaltmanın peşinde değiller mi ?
 
-İlçemiz Taşova da üretime dönük tek bir iş yeri var.  Özgür Mobilya yaklaşık 150 kişi den oluşan hemşerimizi üretim fabrikasında çalıştırıyor. Buda 150 X 3 = 450 kişinin ekmek aş sahibi olması değil mi ?
 
-Yaşı 50 ile 60 civarında olanlar bilirler. İlkokullarda yerli malı haftası düzenlenir yerli malların tüketiminin faydaları anlatılırdı. İthal pirinç yerine yerli pirinç çıkıda muz yerine yerli muz tüketimi gibi yerli ürünlerimize önem vermeliyiz yerli tüketmeli.
 
-İlçemiz Taşova da alış veriş yaptığımız marketleri ve mağazalar konusunda yerliler tercih edilmeli alış verişimizden elde edilecek karin ilçemizde kalacağını hesabını yapmalıyız. Bu da ilçemizde yatırıma dönerse gençlerimize iş aş demektir.
 
Sağlıcakla kalın memleketimin güzel insanları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X