Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
31 MAYIS Çarşamba 01:02

SEN NEYMİŞSİN SİYANÜR..

Müzeyyen Keskin
Müzeyyen Keskin
Giriş Tarihi : 24-12-2020 16:17
Siyanür bildiğimiz anlamda; zehir, yok eden, kurutan, canlıya yaşam hakkı vermeyendir. Dokunduğu yerleri yakıyor yok ediyor ve  zehirliyor.. Karşılığında da birilerinin cebi doluyor. Bir sürü doğa, hayat, yaşamlar, yeşillikler canlılar tabiat ana kan ağlarken cebi dolanlar.  Yemyeşil ormanların tepelerini kelleştiriyor. Orada bir daha ot, ağaç, canlılar börtü böcekler yaşamıyor sular ve toprak aşırı derecede zehirleniyor. Hayat orada yok oluyor. Ne yağmur yağar ne de selleri, heyelanları engelleyebilirsiniz. Oksijen kalmıyor ey cebi dolanlar sizin de nefesiniz kesilebilir. O paraları yiyemezsiniz. 
 
Hani nerede çıkarılan altınlar nereye koydunuz, bir gösterin nere de yatırım yaptınız. Milletin hangi müşkülleri bitti. Refah mı yaşıyoruz. 
 
Aklıma gelen birkaç yeri sayabilirim siyanürle altın aranan yerleri; Kazdağları/ Kirazlı, Fatsa artık kuşlar bile ötmüyor, fındıklar zehirleniyor. Sivas/ Divriği, Samsun, Kapadokya, aklıma gelenler. 
 
Şimdi de Canım Amasya/ Taşova Tokat/ Erbaa ve Kelkit Vadisinde siyanürle altın aramak için izin alsalar da, Amasya Taşova halkının önünde duramayacaklar.
 
Taşova Çevre ve Doğa Platformu’nun başlatmış olduğu. Bununla ilgili doğaya duyarlı doğa hayranı ve sanatçı dostu; Özgür Mobilya Yön. Krl. Başkanı Ali Rıza AĞIŞ ve Ailesinin kampanyasını devam ettirdiğini ve Taşova meydanında ve birçok emeği geçen bütün emek verenlere sonsuz teşekkürler. ‘’Siyanüre Hayır Kampanyası’’ Taşova Yeşil Kalsın, Boğalı yaylalarında bütün yaylalarımızdan siyanürle altın arayacaklarmış. kampanya çok iyi gidiyor.  1.210 aşmış ayrıca; Change. Org. dan da 869 kişi imza vermiştir biraz daha gayret. O canım doğayı yok edeceklermiş Yaylalarımızı, ormanlarımızı, yeşilimizi, sularımızı, kuş ve kelebeklerimizi hayvanlarımızı oksijen depolarımızı Şahin Yaylamızı halkın mesire yerlerini, yılda bir olsa da Yayla şenliklerinin yapıldığı gurbetteki insanların oralarda hasretle kucaklaşılan, sevgi, özlem giderdikleri eğlence ve dostluğun, kavuşmaların yerleri. Hangi altın daha kıymetlidir bu mutluluktan.
 
Çekin ellerinizi çekin sevgi, hayat, can bulduğumuz doğamızdan yayla ve ormanlarımızdan. Zehirlemeyiniz.
 
Haydi..! Amasya 7 ilçesi ve bütün belediyeler, köyler ‘’SİYANÜRE HAYIR KAMPANYASINA’’ İMZANIZI ATARAK SİYANÜRE HAYIR deyin. Bir daha geri dönüşü olmaz.
 
Bizim madenlerimiz altından kıymetli; Elma, kiraz, bamya, soğan, insanın yaşaması için şifa verir. Ama siyanürlü ölüm getirir. Nice sağlıklı doğaya.. Selam sevgi saygıyla..
*
                                                                                                                                                   Müzeyyen KESKİN                                                                                                             Amasyaşat Başkanı
   
   
   
   
   
   
   
   
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Muhteşem Miyuki Sergisi../ Müzeyyen KESKiN 40.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" Sona Erdi../ Müzeyyen KESKİN 26.. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. ' 2023 ASRIN FELAKETİ DEPREM ÜSTÜNE ŞİİRSEL SÖYLEŞİ (1 ) YÜZ YILIN FELAKETİ../ Müzeyyen KESKİN KIZILELMA KADIN ÇOCUK GENÇLİK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT EĞİTİM DERNEĞİ ETKİNLİĞİ../ Müzeyyen KESKİN GENÇ BİR YETENEK BERK ÖRENLİOĞLU../ Müzeyyen KESKİN YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER BULUŞMASI BU DÜNYADAN BİR ŞAİR GEÇTİ Solmaz ŞİRVANLI KIZILELMA KADIN GENÇLİK ÇOCUK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE EĞİTİM DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI../ Müzeyyen KESKİN UYGUR TÜRKLERİNİ ANMA PROGRAMI../ Müzeyyen KESKİN BİR FUAR DAHA BİTTİ../ Müzeyyen KESKİN YAZARDAN OKURA NESİLDEN NESİLE../ Müzeyyen KESKİN KIZIL ELMA KADIN DERNEĞİ.../ Müzeyyen KESKİN TÜRK MİLLETİ ŞANLI DESTAN YAZARKEN../ Müzeyyen KESKİN Merhamet, Vicdan ve Duyarlılık.!!! Susuz Köy 5. MERZİFON KİTAP FUARIN’DAN MUHTEŞEM ANILAR…./ Müzeyyen KESKİN YOLUMUZ İYİLERE ÇIKSIN../ Müzeyyen KESKİN NEREYE GİDİYOR BU KUŞAK... ÇOK İSİM ÇOK ESER ÇOK ÖDÜL İÇİN.. 25. Hikmet OKUYAR Ödüllü Şiir Yarışması 25. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. / Hikmet Okuyar ANKARA’DA KİTAP FUARI../ Müzeyyen KESKİN ASELSAN’IN BAHAR KONSERİ ARDINDAN../ Müzeyyen KESKİN 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. AMASYA SEVDASI İLE SILAHİ RAHİM Bestekar Müeyyet BEYOGLU ÖDÜLÜNÜ İSTANBUL’DA ALDI.. GEZİ VE ANILAR GÜMÜLDÜR. ANKARA’DA BİR İLK YAŞANIYOR SANAT SOKAKDA’’.. 24. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI HER ZAMAN RAHMET VE MİNNETLE ANILACAK.. Bir Amasya Türküsü Daha... BİR ŞİİR BİR BESTE... İsa Kayacan'ın Ödülü, Kızı Gül'e Teslim Edildi TÜRK’ÜN TÜRK DESTANI ÇANAKKALE’DE ŞİİR SERGİSİ ŞAİRİNİ DÜNYA ÜNLÜSÜ YAPTI MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YIL ANISINA... 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ESENÇAY KASABASI SİYANÜRLÜ ELLER... AZERBAYCAN’IN ZAFER GÜNÜ KUTLU OLSUN Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları... ANILARA YOLCULUK... USTA ŞAİR ÇOK DEĞERLİ MERHUM SEYFEDDİN KARAHOCAGİL EBEDİ ALEME GÖÇTÜ KALBİMİZ İZMİR’DE ATTI.. DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..
Reklamı Geç
Advert