Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Taşova Nöbetçi Eczaneleri
Advert
Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları...
Müzeyyen Keskin

Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları...

Bu içerik 2397 kez okundu.
Advert

Canım Anadolu’mun güzel insanları; İçten duyarlı, duygusal yemez yedirir. Misafir onun için candır, Tanrı misafiridir. On kısmetle gelir, birini yer dokuzunu bırakır derler. Sevgilerini emeklerini asla esirgemezler. Güler yüzleri tebessümleri eksik olmaz. Hadi Allah aşkına çekinme, bi çay daha biraz daha ye ne olurdur yürekleri asla sahtelik yoktur. Arı ve durudur ikramları niyetleri.

Amasyaşat Başkanı olarak Amasyalı Sanatçılar, Şairler, Ozan ve Aşıklar Topluluk Başkanı olarak AMASYA SEVDASI Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri olarak Proje çalışmam doğrultusunda; Amasya Yöresine ait Beş yıldızlı misket elması tanıtımları yanın da Amasya’ya özgü kültürel ve yöresel ürünleri de tanıtıyorum. Amasya’mıza hizmet.

Amasya’mızın şükürler olsun nimetleri çok güzel ve çok fazla, iş ki doğru şekilde değerlendirilsin.

Elması, bamyası, soğanı, haşhaşı, cevizi, buğday, arpa, yulaf, mısır, pirinç, şeker pancarı,  tütün, az miktarda da pamuk ve ayçiçeğidir. Ayrıca, 800 000 kadar da hayvan beslenir. Ayrıca, arıcılık, ipekböcekçiliği yapılır. Bir zamanların ünlü ipek kozacılığı yerini kiraza terk etmiştir.

Amasya Yöresel Yemekler;
Hengel, Keşkek, Helle Çorbası, Patlıcan Çullama, Yakasal Böreği, Ayva Gallesi, Amasya Çöreği, Bat Yemeği, Bakla Dolması, Çatal Çorba, Mumbar-İşkembe, Toyga Çorbası, Baklalı yaprak sarması vs.

Tatlılar;
Kalburabastı, Dene Hasudası, Elma Tatlısı, Vişneli Ekmek, Sini börekleri, haşhaşlı cevizli börekler gibi daha listede olmayan birçok yemekler.

Sini böreği dedikte aklıma bir anı geldi.  Sini böreği gerçekten Amasya da yenir. Bir etkinlik dolayısı ile Amasya/ Taşovaya gittiğim de Uluköylü Süleyman Sayar karşıladı. Henüz 18-20 yaşlarında bir delikanlı kesin söz alarak gerekli ziyaretleri yaptıktan sonra Taşovaya dönüşte baktım ki Süleyman, babası, abisi Ali karşıladılar Süleyman Başkanım annem sini böreği yaptı sizi bekliyor dedi. Nasıl duygulandım. Orada amaç sini böreği yemek değildi nasıl içten davranışlarla davet ediliyorduk. Bu insanları kırmam imkansızdı. Arabayla çıktık Taşova’dan Uluköye doğru oranın barajları meşhurdur. Baraj şenlikleri yapılır her yaz dernekler tarafından.

Barajı gezdirdiler büyük mutlulukla anı fotoları çektirdik. Tekrar yola koyulduk ve Güler yüzlü tatlı tombik ağzında yaşmağı bir can karşılıyordu. Evin annesi Asiye Sayar hanım Sarıldım. Abla gibi kız kardeş gibi. Girdik eve kız kardeşim Canan la beraber. Soba yanıyor üstünde çay kaynıyor. Yöresel ürünler masada hazırlamış birde baktım ki kocaman kızarmış sini böreği. Zahmet etmişti mahcubiyetle oturduk sofraya. O sini böreği beni ye diyordu çok güzel yapmış yağı tuzu çökeleği her bir şeyi tam ve çok güzelde kızarmış. Ellerine sağlık sofraları daim bereketli olsun inşallah.  Köylerde fırınlarda ekmekler pişer pağaçlar pişer cevizli olur onunda tadına doyulmaz. Ağzı yaşmaklı genç yaşlı hamur tahtası omzunda olan kadınlarımız hiç tanımadığı insanlara buyur Allah aşkına kokmuştur al der ikram ederler.’’ Pağaç var hadi gel çay demleyim içek’’ der. İçtendir bu davranışlar.  Saymakla bitmez onlarım alicanaplıkları. Yürekleriniz var olsun. Hep böyle kalın veya da biraz daha dış dünyalara açılıp bazılarının insanlık öğrenmesi için merhamet, hoşgörü, sevgi o masumiyeti öğrensinler.

Efendim bu günkü yazım da bura da sona erdi yeni bir konuda görüşmek üzere Allahaısmarladık. Selam saygı sevgiyle..  
                                                                     
Müzeyyen KESKİN
 Amasyaşat Başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X