Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 14:51

Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları...

Müzeyyen Keskin
Müzeyyen Keskin
Giriş Tarihi : 30-11-2020 10:19

Canım Anadolu’mun güzel insanları; İçten duyarlı, duygusal yemez yedirir. Misafir onun için candır, Tanrı misafiridir. On kısmetle gelir, birini yer dokuzunu bırakır derler. Sevgilerini emeklerini asla esirgemezler. Güler yüzleri tebessümleri eksik olmaz. Hadi Allah aşkına çekinme, bi çay daha biraz daha ye ne olurdur yürekleri asla sahtelik yoktur. Arı ve durudur ikramları niyetleri.

Amasyaşat Başkanı olarak Amasyalı Sanatçılar, Şairler, Ozan ve Aşıklar Topluluk Başkanı olarak AMASYA SEVDASI Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri olarak Proje çalışmam doğrultusunda; Amasya Yöresine ait Beş yıldızlı misket elması tanıtımları yanın da Amasya’ya özgü kültürel ve yöresel ürünleri de tanıtıyorum. Amasya’mıza hizmet.

Amasya’mızın şükürler olsun nimetleri çok güzel ve çok fazla, iş ki doğru şekilde değerlendirilsin.

Elması, bamyası, soğanı, haşhaşı, cevizi, buğday, arpa, yulaf, mısır, pirinç, şeker pancarı,  tütün, az miktarda da pamuk ve ayçiçeğidir. Ayrıca, 800 000 kadar da hayvan beslenir. Ayrıca, arıcılık, ipekböcekçiliği yapılır. Bir zamanların ünlü ipek kozacılığı yerini kiraza terk etmiştir.

Amasya Yöresel Yemekler;
Hengel, Keşkek, Helle Çorbası, Patlıcan Çullama, Yakasal Böreği, Ayva Gallesi, Amasya Çöreği, Bat Yemeği, Bakla Dolması, Çatal Çorba, Mumbar-İşkembe, Toyga Çorbası, Baklalı yaprak sarması vs.

Tatlılar;
Kalburabastı, Dene Hasudası, Elma Tatlısı, Vişneli Ekmek, Sini börekleri, haşhaşlı cevizli börekler gibi daha listede olmayan birçok yemekler.

Sini böreği dedikte aklıma bir anı geldi.  Sini böreği gerçekten Amasya da yenir. Bir etkinlik dolayısı ile Amasya/ Taşovaya gittiğim de Uluköylü Süleyman Sayar karşıladı. Henüz 18-20 yaşlarında bir delikanlı kesin söz alarak gerekli ziyaretleri yaptıktan sonra Taşovaya dönüşte baktım ki Süleyman, babası, abisi Ali karşıladılar Süleyman Başkanım annem sini böreği yaptı sizi bekliyor dedi. Nasıl duygulandım. Orada amaç sini böreği yemek değildi nasıl içten davranışlarla davet ediliyorduk. Bu insanları kırmam imkansızdı. Arabayla çıktık Taşova’dan Uluköye doğru oranın barajları meşhurdur. Baraj şenlikleri yapılır her yaz dernekler tarafından.

Barajı gezdirdiler büyük mutlulukla anı fotoları çektirdik. Tekrar yola koyulduk ve Güler yüzlü tatlı tombik ağzında yaşmağı bir can karşılıyordu. Evin annesi Asiye Sayar hanım Sarıldım. Abla gibi kız kardeş gibi. Girdik eve kız kardeşim Canan la beraber. Soba yanıyor üstünde çay kaynıyor. Yöresel ürünler masada hazırlamış birde baktım ki kocaman kızarmış sini böreği. Zahmet etmişti mahcubiyetle oturduk sofraya. O sini böreği beni ye diyordu çok güzel yapmış yağı tuzu çökeleği her bir şeyi tam ve çok güzelde kızarmış. Ellerine sağlık sofraları daim bereketli olsun inşallah.  Köylerde fırınlarda ekmekler pişer pağaçlar pişer cevizli olur onunda tadına doyulmaz. Ağzı yaşmaklı genç yaşlı hamur tahtası omzunda olan kadınlarımız hiç tanımadığı insanlara buyur Allah aşkına kokmuştur al der ikram ederler.’’ Pağaç var hadi gel çay demleyim içek’’ der. İçtendir bu davranışlar.  Saymakla bitmez onlarım alicanaplıkları. Yürekleriniz var olsun. Hep böyle kalın veya da biraz daha dış dünyalara açılıp bazılarının insanlık öğrenmesi için merhamet, hoşgörü, sevgi o masumiyeti öğrensinler.

Efendim bu günkü yazım da bura da sona erdi yeni bir konuda görüşmek üzere Allahaısmarladık. Selam saygı sevgiyle..  
                                                                     
Müzeyyen KESKİN
 Amasyaşat Başkanı

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI KIZILELMA ANITKABİR'DE./ Müzeyyen KESKiN Muhteşem Miyuki Sergisi../ Müzeyyen KESKiN 40.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" Sona Erdi../ Müzeyyen KESKİN 26.. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. ' 2023 ASRIN FELAKETİ DEPREM ÜSTÜNE ŞİİRSEL SÖYLEŞİ (1 ) YÜZ YILIN FELAKETİ../ Müzeyyen KESKİN KIZILELMA KADIN ÇOCUK GENÇLİK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT EĞİTİM DERNEĞİ ETKİNLİĞİ../ Müzeyyen KESKİN GENÇ BİR YETENEK BERK ÖRENLİOĞLU../ Müzeyyen KESKİN YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER BULUŞMASI BU DÜNYADAN BİR ŞAİR GEÇTİ Solmaz ŞİRVANLI KIZILELMA KADIN GENÇLİK ÇOCUK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE EĞİTİM DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI../ Müzeyyen KESKİN UYGUR TÜRKLERİNİ ANMA PROGRAMI../ Müzeyyen KESKİN BİR FUAR DAHA BİTTİ../ Müzeyyen KESKİN YAZARDAN OKURA NESİLDEN NESİLE../ Müzeyyen KESKİN KIZIL ELMA KADIN DERNEĞİ.../ Müzeyyen KESKİN TÜRK MİLLETİ ŞANLI DESTAN YAZARKEN../ Müzeyyen KESKİN Merhamet, Vicdan ve Duyarlılık.!!! Susuz Köy 5. MERZİFON KİTAP FUARIN’DAN MUHTEŞEM ANILAR…./ Müzeyyen KESKİN YOLUMUZ İYİLERE ÇIKSIN../ Müzeyyen KESKİN NEREYE GİDİYOR BU KUŞAK... ÇOK İSİM ÇOK ESER ÇOK ÖDÜL İÇİN.. 25. Hikmet OKUYAR Ödüllü Şiir Yarışması 25. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. / Hikmet Okuyar ANKARA’DA KİTAP FUARI../ Müzeyyen KESKİN ASELSAN’IN BAHAR KONSERİ ARDINDAN../ Müzeyyen KESKİN 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. AMASYA SEVDASI İLE SILAHİ RAHİM Bestekar Müeyyet BEYOGLU ÖDÜLÜNÜ İSTANBUL’DA ALDI.. GEZİ VE ANILAR GÜMÜLDÜR. ANKARA’DA BİR İLK YAŞANIYOR SANAT SOKAKDA’’.. 24. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI HER ZAMAN RAHMET VE MİNNETLE ANILACAK.. Bir Amasya Türküsü Daha... BİR ŞİİR BİR BESTE... İsa Kayacan'ın Ödülü, Kızı Gül'e Teslim Edildi TÜRK’ÜN TÜRK DESTANI ÇANAKKALE’DE ŞİİR SERGİSİ ŞAİRİNİ DÜNYA ÜNLÜSÜ YAPTI MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YIL ANISINA... 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ESENÇAY KASABASI SEN NEYMİŞSİN SİYANÜR.. SİYANÜRLÜ ELLER... AZERBAYCAN’IN ZAFER GÜNÜ KUTLU OLSUN ANILARA YOLCULUK... USTA ŞAİR ÇOK DEĞERLİ MERHUM SEYFEDDİN KARAHOCAGİL EBEDİ ALEME GÖÇTÜ KALBİMİZ İZMİR’DE ATTI.. DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..
Reklamı Geç
Advert