Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
04 ARALIK Pazartesi 10:21
Advert

KALBİMİZ İZMİR’DE ATTI..

Müzeyyen Keskin
Müzeyyen Keskin
Giriş Tarihi : 08-11-2020 20:38


30 Ekim 2020 saat 14:51’de Ege Denizi’nde İZMİR depreminin büyüklüğü konusun da İçişleri Bakanlığı'na bağlı AFAD, büyüklüğü 6,6 olarak açıklarken, Kandilli Rasathanesi büyüklüğü resmi raporlarında 6,9 olarak veriyor. Hatta 7 gibi. Depremin yanı sıra, bir de tusinai ile evlere caddelere işyerleri her şey suyla gitti. Bir yaşlı kadın da boğuldu. Gerçekten büyük afetti.
Çok büyük bir deprem, Allah bir daha yaşatmasın inşallah. İzmir'in Bayraklı ve Bornova, Seferihisar ilçelerinde meydana geldiği ve büyük yıkımın olduğu, çok sayıda göçük altında kalanlar ve vefat edenler oldu. Kurtarılan yaralılar hemen hastanelere sevk edildi. Her an her saniye gözlerimiz dolu dolu kah ağladık, kah sevindik, kah alkışladık karmaşık duygular içinde hep yanlarındaydı gönlümüz kalbimiz yüreğimiz ordaydık. Hadi bir canlı daha çıksın enkazdan diye. 

"İl AFAD'dan 2 araç,7 arama kurtarma personeli,2 köpek, 2 araç,70 İHH personeli, 20 AKUT personeli, 100 İBB itfaiye personeli,10 itfaiye aracı ve 2 otobüs, İl Sağlık Müdürlüğü'nden 10 kişilik 2 UMKE ekibi STK.’’ görev yaptılar canla başla.

Aslında yazacak çok şey var lakin olanı geri çevirmek mümkün değil bir şekilde yaraları sarmak gerek. 

Evler, yapılar depremden yıkılmıyor evler bozuk ve çürük yapılardan can kayıpları oluyor. Doğanbey ve Rızabey Apartmanı çürümüş deniz kumundan yapılan, kolonları kesilen 25-30 yıllık binalar. Hiç mi vicdanınız yoktu müteahhitler nasıl gönlünüz razı geldi de bu hilelere başvurdunuz ve o insanların ölmelerine ve yaralanmalarına aldığınız paralara değdi mi acaba. Cezanızı hem bu dünya da ve öteki, dünya da ödeyeceksiniz.

Bir saat evveli; DEPREM ve KENTSEL DÖNÜŞÜM BAKANLIĞI kurulmalı; belli milli bankalar kentsel dönüşüm konut bankacılığı işine girmeli. Bazı kentsel dönüşüm davaları 18-20 yıl sürenler var davaları bir türlü bitirmiyorlar. Bu madur insanların günahı ne bir an evvel sonuca kavuşmalıdır. Daha ne kadar bekletilmeliler. 50 yıl 100 yıl Türkiye’nin yaş ortalaması ne ki.
 
Allahım ne olur bir mucize olsun herkes kurtulsun diye dualar ediliyor. Allahın mucizesi bitmez şükürler olsun. Allahım sen varlığını hep hissettirirsin. Mucizeler yaşatırsın. 9. Saat sonra Günay, 9,5. Saat sonra Buse, 18.00 saat sonra İnci, 65 saat sonra Elif, 91. Saatte Ayda Gezgin mucize eseri kurtarıldılar.

Melekleri melekler korur. Onca zaman nasıl dayandınız melekler. Rabbimin mucizesi bu bebek bakışlarla etrafı süzdüler; kimi su kimi ayran köfte istedi hiçbir şey olmamış gibi gülümsüyorlardı, el sallıyorlardı bebek gülüşlerinde. Depremin bilincinde bile değillerdi. Canlarım benim. Hiç umutlarınız solmasın hep yeşertin tatlı bebekler. Umutla tutukları elleri hiç bırakmadılar. Bütün kurtarma ekiplerinden Allah razı olsun.  Tabi canlı olarak kedi ve köpeklerde kurtarıldı. 

Bu durumu da fırsat bilen hırsızları da Allah bildiği gibi yapsın. Devlet hemen depremzedelere kızılay kanalıyla yiyecek ve battaniyeler ve hemen çadır kentler oluşturuldu. Hemen yardıma koştu. Herkes elinden geleni yapmaya çalıştı.

AFAD’dan alınan bilgilere göre ‘’114 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 1.035 vatandaşımızdan 898’i taburcu edilmiş olup, 137 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir.’’ denmektedir..
Allah bir dahakinden esirgesin. Allah korusun. Mucize kurtuluşlara şükürler olsun. Yaralılara acil şifalar, ölenlere rahmetler dileriz.
Görünen o ki iyi ve kötü günde insanlarımız tek yürek oluyor. Aynı anda sevinip aynı anda üzülüyoruz. 
Efendim; Allah bir daha yaşatmasın böylesi felaketleri. Selam, Saygı, Sevgiyle. Hoşcakalın.. Şimal Yıldızı..

 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI İLESAM’IN CUMARTESİ ŞİİR DİNLETİSİ../ Müzeyyen KESKİN İLESAM YÖNETİMİ İKİ YIL DAHA GÖREVE DEVAM DEDİLER../Müzeyyen KESKİN İKİ BESTE DAHA KAZANDI AMASYAMIZ../Müzeyyen KESKİN 2. ANKARA EDEBİYAT FESTİVALİ../ Müzeyyen KESKİN KIZILELMA KADIN GENÇLİK ÇOCUK DERNEĞİN'nden İLK MÜJDE../ Müzeyyen KESKİN KALECİK KARASI BAĞ BOZUMU FESTİVALİ MUHTEŞEM OLDU../ Müzeyyen KESKİN KIZILELMA KADIN ÇOCUK GENÇLİK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE EĞİTİM DERNEĞİ’NİN 1. YILININ MUHTEŞEM KUTLAMASI../ Müzeyyen KESKİN DOST DOST OLUNCA SÖZLER DAMITILIR SÜZGEÇTEN../ Müzeyyen KESKİN ATATÜRK'ÜN ARMUTLU'YA GELİŞİNİN 89. YIL DÖNÜMÜ ANISINA KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ../ Müzeyyen KESKİN TÜRKMEN KATLİAMI 14 TEMMUZ 1959../Müzeyyen KESKİN KIZILELMA ANITKABİR'DE./ Müzeyyen KESKiN Muhteşem Miyuki Sergisi../ Müzeyyen KESKiN 40.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" Sona Erdi../ Müzeyyen KESKİN 26.. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. ' 2023 ASRIN FELAKETİ DEPREM ÜSTÜNE ŞİİRSEL SÖYLEŞİ (1 ) YÜZ YILIN FELAKETİ../ Müzeyyen KESKİN KIZILELMA KADIN ÇOCUK GENÇLİK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT EĞİTİM DERNEĞİ ETKİNLİĞİ../ Müzeyyen KESKİN GENÇ BİR YETENEK BERK ÖRENLİOĞLU../ Müzeyyen KESKİN YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER BULUŞMASI BU DÜNYADAN BİR ŞAİR GEÇTİ Solmaz ŞİRVANLI KIZILELMA KADIN GENÇLİK ÇOCUK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE EĞİTİM DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI../ Müzeyyen KESKİN UYGUR TÜRKLERİNİ ANMA PROGRAMI../ Müzeyyen KESKİN BİR FUAR DAHA BİTTİ../ Müzeyyen KESKİN YAZARDAN OKURA NESİLDEN NESİLE../ Müzeyyen KESKİN KIZIL ELMA KADIN DERNEĞİ.../ Müzeyyen KESKİN TÜRK MİLLETİ ŞANLI DESTAN YAZARKEN../ Müzeyyen KESKİN Merhamet, Vicdan ve Duyarlılık.!!! Susuz Köy 5. MERZİFON KİTAP FUARIN’DAN MUHTEŞEM ANILAR…./ Müzeyyen KESKİN YOLUMUZ İYİLERE ÇIKSIN../ Müzeyyen KESKİN NEREYE GİDİYOR BU KUŞAK... ÇOK İSİM ÇOK ESER ÇOK ÖDÜL İÇİN.. 25. Hikmet OKUYAR Ödüllü Şiir Yarışması 25. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. / Hikmet Okuyar ANKARA’DA KİTAP FUARI../ Müzeyyen KESKİN ASELSAN’IN BAHAR KONSERİ ARDINDAN../ Müzeyyen KESKİN 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. AMASYA SEVDASI İLE SILAHİ RAHİM Bestekar Müeyyet BEYOGLU ÖDÜLÜNÜ İSTANBUL’DA ALDI.. GEZİ VE ANILAR GÜMÜLDÜR. ANKARA’DA BİR İLK YAŞANIYOR SANAT SOKAKDA’’.. 24. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI HER ZAMAN RAHMET VE MİNNETLE ANILACAK.. Bir Amasya Türküsü Daha... BİR ŞİİR BİR BESTE... İsa Kayacan'ın Ödülü, Kızı Gül'e Teslim Edildi TÜRK’ÜN TÜRK DESTANI ÇANAKKALE’DE ŞİİR SERGİSİ ŞAİRİNİ DÜNYA ÜNLÜSÜ YAPTI MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YIL ANISINA... 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ESENÇAY KASABASI SEN NEYMİŞSİN SİYANÜR.. SİYANÜRLÜ ELLER... AZERBAYCAN’IN ZAFER GÜNÜ KUTLU OLSUN Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları... ANILARA YOLCULUK... USTA ŞAİR ÇOK DEĞERLİ MERHUM SEYFEDDİN KARAHOCAGİL EBEDİ ALEME GÖÇTÜ DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..
Reklamı Geç
Advert