Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Taşova Nöbetçi Eczaneleri
Advert
DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..
Müzeyyen Keskin

DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..

Bu içerik 1935 kez okundu.
Advert

 Efendim bu günkü konumuz doğa temizliği; Son zamanlarda değil hep yapılan ve sorumluluk sahibi olmayan insanlar tarafından doğa acımasızca kirletilir, hor kullanılır. Doğa elbette nasıl bakarsan oda insanlara güzel veya güzellikler yoksa çok acı bir şekilde iade eder. Bununla ilgili kesin kurallar vardır. Dinimizde bile ne diyor. ‘’ Temizlik İmandandır. Temizlik imanın yarısıdır ‘’ der. Onunla ilgili çok hadisler ve ayetler vardır.

Allah’ın en büyük nimeti olan doğa; ormanlarla nefes alırız. Denizin nimetlerinden yararlanırız. O balıklar naylon gibi birçok atıklarla boğulup ölüyorlar. Ormanları korumalıyız nefes alma kaynağımız, selleri, toprak kaymalarını engeleyen o muhteşem ağaçları acımasızca kesip, yakıp yok etmeye çalışırken, veya bazı insanlar da açık temiz havada piknik yaparlar ailece. Güzel güzel de o güzelim yerleri nasıl vicdanınız el veriyor da yiyip içip gülüp, eğlendiğiniz çoluk çocuklarınızla. Tıka basa keyfini çıkarıp, bütün pisliklerinizi nasıl öylece bırakıp gidiyorsunuz nasıl aklım almıyor.

Çocuklarınızda aynısını yapacak, Bir başkalarının yaşa hakkını elinden almiş oluyorsunuz bu hakkı nereden buluyorsunuz. Hem o güzel çiçeklerin çimlerin ne günahı var attığınız pisliklerinizle sinekler böcekler çoğalıyor.  Ör. Bir cam şişe doğada 4000-4500 yılda, teneke kutular,10 yılda, pet plastik şişe 400-450 yılda, plastik çakmak 100 yılda sigara filtresi 2 yılda. Yok oluyor. Bunu yapmaya ne hakkınız var. Çöplerinizi toplayıp süpürüp tertemiz bırakmıyorsunuz siz evinizde öyle mi yapıyorsunuz.  

Bakara suresi/ 172
"Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz ve helâl olanlarından yiyin! Eğer yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız O’na şükredin!" evet her güzelliğe şükretmek lazım..

Bizler Müslüman Türküz elbisesi temizdir, bedeni temizdir, mekânı temizdir, kalbi temizdir, rûhu temizdir, aklı temizdir, duyguları temizdir, lisânı temizdir, lokması temizdir… Hâsılı bir Müslümanın her şeyi temiz olmalıdır.. Bunların nasıl temizleneceğini de bizlere Cenâb-ı Hak -azze ve celle- Hazretleri, Rasûlü (s.a.v) vâsıtasıyla öğretmiştir.

“Lânete mâruz kalacağınız üç şeyi yapmaktan sakının: Pınar başlarına, yol ortasına ve insanların gölgelendiği yerlere abdest bozmayın!” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 14/26; İbn-i Mâce, Tahâret, 21) 

Hadislerle ve ayetlerle de belirtilmiştir. Doğanın korunması. Şu üç günlük dünyada insan gibi yaşamayı becermeli ve doğada yaşama edebi ve ahlakını bilmeliyiz gelecek nesillere. Temiz ve güzel bir dünya bırakalım. El birliği ile.

Nice güzel mavi gökyüzünün pırıl ıprıl akan ırmakları çağlayanları yemyeşil ormanları ve pırıl pırıl denizleri bırakalım gelecek nesillerimize.
Efendim başka bir yazımda görüşmek üzere. Selam sevgi ve saygıyla.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X