Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
27 MART Pazartesi 10:15

DOĞADA YAŞAMA EDEBİ BİLMEYEN PİKNİKÇİLER..

Müzeyyen Keskin
Müzeyyen Keskin
Giriş Tarihi : 28-10-2020 09:44

 Efendim bu günkü konumuz doğa temizliği; Son zamanlarda değil hep yapılan ve sorumluluk sahibi olmayan insanlar tarafından doğa acımasızca kirletilir, hor kullanılır. Doğa elbette nasıl bakarsan oda insanlara güzel veya güzellikler yoksa çok acı bir şekilde iade eder. Bununla ilgili kesin kurallar vardır. Dinimizde bile ne diyor. ‘’ Temizlik İmandandır. Temizlik imanın yarısıdır ‘’ der. Onunla ilgili çok hadisler ve ayetler vardır.

Allah’ın en büyük nimeti olan doğa; ormanlarla nefes alırız. Denizin nimetlerinden yararlanırız. O balıklar naylon gibi birçok atıklarla boğulup ölüyorlar. Ormanları korumalıyız nefes alma kaynağımız, selleri, toprak kaymalarını engeleyen o muhteşem ağaçları acımasızca kesip, yakıp yok etmeye çalışırken, veya bazı insanlar da açık temiz havada piknik yaparlar ailece. Güzel güzel de o güzelim yerleri nasıl vicdanınız el veriyor da yiyip içip gülüp, eğlendiğiniz çoluk çocuklarınızla. Tıka basa keyfini çıkarıp, bütün pisliklerinizi nasıl öylece bırakıp gidiyorsunuz nasıl aklım almıyor.

Çocuklarınızda aynısını yapacak, Bir başkalarının yaşa hakkını elinden almiş oluyorsunuz bu hakkı nereden buluyorsunuz. Hem o güzel çiçeklerin çimlerin ne günahı var attığınız pisliklerinizle sinekler böcekler çoğalıyor.  Ör. Bir cam şişe doğada 4000-4500 yılda, teneke kutular,10 yılda, pet plastik şişe 400-450 yılda, plastik çakmak 100 yılda sigara filtresi 2 yılda. Yok oluyor. Bunu yapmaya ne hakkınız var. Çöplerinizi toplayıp süpürüp tertemiz bırakmıyorsunuz siz evinizde öyle mi yapıyorsunuz.  

Bakara suresi/ 172
"Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz ve helâl olanlarından yiyin! Eğer yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız O’na şükredin!" evet her güzelliğe şükretmek lazım..

Bizler Müslüman Türküz elbisesi temizdir, bedeni temizdir, mekânı temizdir, kalbi temizdir, rûhu temizdir, aklı temizdir, duyguları temizdir, lisânı temizdir, lokması temizdir… Hâsılı bir Müslümanın her şeyi temiz olmalıdır.. Bunların nasıl temizleneceğini de bizlere Cenâb-ı Hak -azze ve celle- Hazretleri, Rasûlü (s.a.v) vâsıtasıyla öğretmiştir.

“Lânete mâruz kalacağınız üç şeyi yapmaktan sakının: Pınar başlarına, yol ortasına ve insanların gölgelendiği yerlere abdest bozmayın!” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 14/26; İbn-i Mâce, Tahâret, 21) 

Hadislerle ve ayetlerle de belirtilmiştir. Doğanın korunması. Şu üç günlük dünyada insan gibi yaşamayı becermeli ve doğada yaşama edebi ve ahlakını bilmeliyiz gelecek nesillere. Temiz ve güzel bir dünya bırakalım. El birliği ile.

Nice güzel mavi gökyüzünün pırıl ıprıl akan ırmakları çağlayanları yemyeşil ormanları ve pırıl pırıl denizleri bırakalım gelecek nesillerimize.
Efendim başka bir yazımda görüşmek üzere. Selam sevgi ve saygıyla.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI 26.. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. ' 2023 ASRIN FELAKETİ DEPREM ÜSTÜNE ŞİİRSEL SÖYLEŞİ (1 ) YÜZ YILIN FELAKETİ../ Müzeyyen KESKİN KIZILELMA KADIN ÇOCUK GENÇLİK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT EĞİTİM DERNEĞİ ETKİNLİĞİ../ Müzeyyen KESKİN GENÇ BİR YETENEK BERK ÖRENLİOĞLU../ Müzeyyen KESKİN YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER BULUŞMASI BU DÜNYADAN BİR ŞAİR GEÇTİ Solmaz ŞİRVANLI KIZILELMA KADIN GENÇLİK ÇOCUK KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE EĞİTİM DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI../ Müzeyyen KESKİN UYGUR TÜRKLERİNİ ANMA PROGRAMI../ Müzeyyen KESKİN BİR FUAR DAHA BİTTİ../ Müzeyyen KESKİN YAZARDAN OKURA NESİLDEN NESİLE../ Müzeyyen KESKİN KIZIL ELMA KADIN DERNEĞİ.../ Müzeyyen KESKİN TÜRK MİLLETİ ŞANLI DESTAN YAZARKEN../ Müzeyyen KESKİN Merhamet, Vicdan ve Duyarlılık.!!! Susuz Köy 5. MERZİFON KİTAP FUARIN’DAN MUHTEŞEM ANILAR…./ Müzeyyen KESKİN YOLUMUZ İYİLERE ÇIKSIN../ Müzeyyen KESKİN NEREYE GİDİYOR BU KUŞAK... ÇOK İSİM ÇOK ESER ÇOK ÖDÜL İÇİN.. 25. Hikmet OKUYAR Ödüllü Şiir Yarışması 25. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI.. / Hikmet Okuyar ANKARA’DA KİTAP FUARI../ Müzeyyen KESKİN ASELSAN’IN BAHAR KONSERİ ARDINDAN../ Müzeyyen KESKİN 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. AMASYA SEVDASI İLE SILAHİ RAHİM Bestekar Müeyyet BEYOGLU ÖDÜLÜNÜ İSTANBUL’DA ALDI.. GEZİ VE ANILAR GÜMÜLDÜR. ANKARA’DA BİR İLK YAŞANIYOR SANAT SOKAKDA’’.. 24. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI HER ZAMAN RAHMET VE MİNNETLE ANILACAK.. Bir Amasya Türküsü Daha... BİR ŞİİR BİR BESTE... İsa Kayacan'ın Ödülü, Kızı Gül'e Teslim Edildi TÜRK’ÜN TÜRK DESTANI ÇANAKKALE’DE ŞİİR SERGİSİ ŞAİRİNİ DÜNYA ÜNLÜSÜ YAPTI MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN 100. YIL ANISINA... 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ESENÇAY KASABASI SEN NEYMİŞSİN SİYANÜR.. SİYANÜRLÜ ELLER... AZERBAYCAN’IN ZAFER GÜNÜ KUTLU OLSUN Benim Anadolu’mun Güzel İnsanları... ANILARA YOLCULUK... USTA ŞAİR ÇOK DEĞERLİ MERHUM SEYFEDDİN KARAHOCAGİL EBEDİ ALEME GÖÇTÜ KALBİMİZ İZMİR’DE ATTI..
Reklamı Geç
Advert