Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
24 EYLÜL Pazar 19:17

FIRSATÇILIK…

Naci Özkan
Naci Özkan
Giriş Tarihi : 16-03-2020 10:35

Taşova’ya hayırlı Pazarlar efendim.

Fırsatçılık üzerine kaleme aldığım yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

İtalya şu an virüsle çetin bir mücadele veriyor …
Ancak İtalya’da ne maske fiyatları nede hijyen malzemeleri artmadı. Aksine daha ulaşılabilir ve insanların alabilmesi için fiyatlarında bir miktarda indirim bile yapıldı.

Peki bizdeki durum nasıl?
Aksine maske fiyatları 20 kat daha fazla fiyata satılıyor. Virüsün ülkemizde varlığı tesbit edilmesinden sonra gıda fiyatları başta makarna ve un iki üç katına çıkmış olduğunu görüyoruz. Hijyen malzemeleri de keza aynı durumda.

Hani biz Asil bir millettik…

Aslında insanın kıymetini meydana çıkaran uğradığı zorluklardır. Zor günlerde insanlar birbirine kenetlenir ve o zorlukları beraber aşarlar.

Ama fiyatları katlayıp halkın en önemli ihtiyaç malzemelerine ulaşımını kısıtlayanların farkında olmadıkları şey kendilerini de bu virüsün göbeğine atmasıdır.
Ya hep birlikte aşacağız, ya da hep birlikte ziyan olacağız.

Birde hep deriz ki, Avrupa medeniyeti bizden öğrendi. Bu yapılanların neresi medeniyet? Hırsızlık, haysiyet yoksunluğu, şerefsizlik ne zamandan beri medeniyet oldu?

Yahu biraz vicdan lazım insana…

Bu gemide sende varsın, bende varım hepimiz bu gemideyiz. Gemi su alırsa sanıyorsun ki ben kurtulacağım.

Ülkemiz de olduğu gibi bütün dünyada bir virüs imtihanı var. Bu sadece bir millet olarak bizi ilgilendirmiyor.

Aslında dünya ne kadar duvarlarla veya tellerle bir birinden ayrılan ülkeler olsada dünya tek değil mi? Sınırlar kafamızda savaşlarla çizdiğimiz çizgiden ibaret değil midir? Çin’de ölen insan değilmidir. İtalya ve İran’daki yaşayanlar insandan başka bir canlı mı sanıyorsunuz?

EVET! Sorununuz Küresel ama çözümü Ulusal’dır…

İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar kuvvetlendirir. Ulus olarak bu zorlukların altından güçlü çıkmak istiyorsak ;

Önce fırsatçı virüsleri ortadan kaldırmamız gerekir. Bu fırsatçı firmalar Ülkemizin en güvenilir ve popüler alışveriş internet sitelerinde kendilerini ortaya koyuyor. Bu firmaların sattıkları diğer ürünleri de almayalım.

Fırsatçılık beni tiksindiriyor, fırsatçı firmalar, fırsatçı bir toplum beni tiksindiriyor. Bulaşıcı bir fırsatçılık, temelinde büyük aşağılanmışlığın getirdiği bir gözü doymazlığın beslediği zayıf kişilik, başkalarının mutsuzluğunda kendi mutluluğunu doğuruyor. Oysa insan, acımasız, yıkıcı, bencil, zevk düşkünü, çıkarcı, fırsatçı, zayıf ve aptal bir mahluk mudur?

Doğrusu biraz samimiyet ve insanlık gerekir. Samimiyet; çıkarcı, fırsatçı muhterislerin bencil dünyasından özgür ve özgün fıtrata hicrettir.

Maalesef Doymak bilmez Fransızlar, hilekâr İngilizler, üstten bakan Almanlar, fırsatçı Amerikalılar hep gitmişler yerine Türkler gelmiş demek ki!

Rabbim gözü doymazlara FIRSAT vermesin.

Corona virüsünü fırsat bilerek başta kolonya, maske ve hijyen malzemelerine aşırı talep nedeniyle zam yapan esnaf fırsat bilip, ticaretini yaptığı ürüne 1 kuruş bile zam yapan Müslüman olduğunu sakın iddia etmesin. Eğer bunlar kendilerini müslüman zannediyorsa bizim mescitlerimize dahi yaklaşmasın..

Dünyadaki bu virüse karşı mücadelede Rabbim tüm insanlara şifa getirmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Haksız fiyat artışı ve stokçuluğa ilişkin şikayetlerini iletmesi için bir imkan sağlandı. Buna göre, vatandaşların şikayetlerini 7 gün 24 saat hızlı bir şekilde yapabileceği “0552 189 0 189” numaralı WhatsApp hattı hizmete sunuldu.

VİMER-189’a da iletilebilir.

Kalın sağlıcakla…

Naci Özkan

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert