Taşova Net Haber | Taşova Gazetesi - Son Dakika
HV
02 ARALIK Cumartesi 12:10
Advert

Yenikapı'da Amasya Rüzgarı

Naci Özkan
Naci Özkan
Giriş Tarihi : 19-11-2019 11:11

 

H. Emerson Fosdick‘in bir sözü derinden etkilemiştir hep beni…

“Yaprağa soruyoruz kendi kendince tamam mısın yaprak cevap veriyor hayır benim hayatım dallardadır dala soruyoruz ve dal diyor ki hayır benim hayatım köktekidir. Köke soruyoruz cevap veriyor benim hayatım gövdede dallarda ve yapraklardadır dallardaki yaprakları koparırsanız ben ölürüm.” diyor Fosdick …

İstanbulda 14-17 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen “AMASYA GÜNLERİ”ni aslında bu sözlerle açıklamak gerekir.

Biz Amasyalılar aynı bir ağacın dalları kökleri ve yaprakları gibiyiz ..

Bizim Köklerimiz ; Amasya
Dallarımız : Meclisteki Milletvekillerimiz , Amasya Valiliği , Amasya İlçe Kaymakamlıkları, Amasya Belediyesi , İlçe Belediyeleri ve Dernekler ve Sivil Toplum Kuruluşları , İşadamları, Yazarları , Sanatçıları …
Yaprakları ise : Amasya’dan gurbete sılaya düşmüş , düşmüş ama Amasya sevdası tükenmemiş bitmemiş hemşehrilerimizdir …

Dayanışmanın gücü işte böyle. Bir ağaç gibi savrulmamış toprağına sımsıkı sarılmış kuvvetini toprağından , yağmurundan bulutundan almış insanlar topluluğuyuz biz!

İnsanlar sosyal bünyede bir bina meydana getirmek için birbirleriyle kenetlenen birbirine destek olan yapı taşları gibidirler. Yalnızca kendimiz için yaşamamız olanaksızdır binlerce doku bizi tüm duygularıyla memleketimize bağlar.

Bu saydığım kurum ve Kuruluşlar ve halkımız bir ahenk içinde olduğu sürece ileriye daha aydınlığa gitmemek mümkün müdür?

Geride bıraktığımız “Amasya Günleri”nde, eksiklerimiz elbette var daha ilkinde hadsiz eleştiriler yapıp bu organizasyonu düzenleyenleri emek sarf edenleri ,gönül verenleri yerden yere vurup morallerini alt üst etmek yerine , onların kendi içinde istişarelerini yapıp daha mükemmelini tekrar 2020 ‘de yaşatmaları için sabretmeliyiz.

Naçizane tavsiyemde olsun elbet;
Siyasi şovlar yapmak yerine size tahsis edilen standları Amasya’nın tarihine, kültürüne ve demografik yapısına uygun hale getirip zenginleştirmek ve siyasi çekişmelerden uzak tutmak gerekir.

Elbette bu organizasyonun ŞAMPİYONU tartışmasız Taşova’dır. Standın zengin çeşitliliği yöresine ait ne varsa bir bir köylerinden , pazarlarından özenle seçilip İstanbul’a getirildiği apaçık meydandadır. Başkanımız Bayram Öztürk’ün gülen yüzünü asla unutmayacağız …

Hamamözü, 1600 nüfusuna ve imkansızlıklarına rağmen Belediye Başkanının orada olup yöresel ürünlerini yanında getirip, müstakbel eşinin eliyle ziyaretçilerine ikramını unutamayacağız. Kaplıcalarını ön planda ziyaretçilerine sunmaları ise bölgeye hem yatırımı ve Kaplıca Turizmini teşvik etmeleri harikulade idi.

Suluova, Merzifon, Göynücek, Gümüşhacıköy tebessümle bakan başkanların yüzlerini asla unutmayacağız.

Bu Festivalin kahramanı ise gerçekten Amasya Dernekler Federasyonudur. Federasyona destek veren Dernekler ve temsilcilerinin İstanbul’daki Belediye’leri bir bir gezip Afiş , Araç ve diğer destekleri sağlamış olmaları, tüm Dernekler İl, ilçe ve Köy dernekleri sayfalarında günlerdir paylaşıp federasyona destekleri küçümsenmemelidir.

Amasya’ya gönülden bağlı iş adamları unutulmamalıdır. Maddi destekleri ise yetersiz olmasına rağmen teşekkürü hak ediyorlar.

Hey Amasyam,

Su gibi duru güzelliğin karşısında dili tutulur tüm şairlerin. Bugün yine o kadar güzelsin ki gözlerim kamaştı. Ne dil yeter seni anlatmaya, ne göz kıyar sana bakmaya, ne ellerim dayanır sana dokunmaya, ne kollarım uzanır seni sarmaya, hiç ömür yeter mi? Bir sen daha bulmaya Amasyam…
Ömrümde yaşadığım en güzel mevsimin sahibi sensin. Seninle kışlar bahar …

Sensiz olmuyor be Amasyam

Sevgiye dair ne varsa
Tümünü sizlere gönderiyorum

Selam ve saygılarımla

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert