Taşova Haber Sitesi
HV
06 ARALIK Salı 00:24

MEMLEKETİM

Gültekin ERDAL
Gültekin ERDAL
Giriş Tarihi : 20-02-2015 23:41

Nazım Hikmet; “Memleketim, memleketim, memleketim,” diye başladığı şiirinde, en büyük özlemi olan Türkiye’yi daha güzel anlatamazdı. Memleketinden uzak olanlar bu şiirden daha fazla haz alacaklardır. Çoğu zaman akıllıca söylenmiş bir kaç söz, hislerimizi, özlemlerimizi, sevgimizi ve hatta nefretimizi çok daha iyi anlatır.

Şiir böyle bir şey işte.

Anadolu tabiri ile damardan girebilen nadide anlatım yöntemi.

Nasıl özlenmez ki memleket. Doğduğunuz, büyüdüğünüz, kişiliğinizi yeşerttiğiniz topraklardır memleket. Uğruna türküler, şiirler yazdığınız hatta öldüğünüz topraktır memleket. Yeri gelir taşı toprağı, meyvesi, suyu, havası sevincimiz olur. Gurur duyarız onlarla. Hele bir de yabancı birinden duyarsak memleketimizin güzelliklerini, işte o zaman göğsümüz kabarır. Elbette ki memleketi, sadece toprağı var etmiyor. İçinde yaşayan, uğrunda ölen yoksa memleketin ne anlamı var ki?

“Biz olmasak Taşova'nın tütünü, Kütahya'nın çinisi,

Yani bizsiz

Anne dizi, kardeş dizi, yar dizi

Güzel değildir” diyen büyük şair Enver Gökçe’ye hak vermemek elde mi?

Memleketim,

Hasretim,

Taşova.

Her geçen yıl, her geçen ay hatta her geçen gün daha da küçülen Taşova. Yine de canımız feda.

Gönül ister ki tütünüyle, bamyasıyla, elmasıyla, kirazıyla, ırmağıyla, insanıyla her şeyiyle Taşova, tekrar şiirlere konu olsun.

Gönül ister ki Taşova, genciyle, yaşlısıyla, çalışanıyla emeklisiyle mutluluk şehri olsun.

Gönül ister ki Taşova, ormanıyla, parkıyla, doğasıyla, tarihiyle turizm şehri olsun.

Memleketim Taşova.

Güzelsin, özlem dolusun, cömertsin...

Ama daha fazlası da olmalısın.

Öncelikle Taşova Belediyesi, logosunu değiştirmeli. Çağdaş, dinamik ve modern görüntüsüyle yeni logo, yeni Taşova’yı anlatmalıdır.

Sonrasında, Amasya Üniversitesi, OKA ve hatta Avrupa Birliği projeleri yapmalı. Bu projeler ile Taşova, kentsel görünümünü değiştirebilir, iş imkanları hatta uluslararası markalar yaratabilir. Yaratabilir çünkü bu potansiyel hem Taşova’da, hem Taşovalılarda hem de dinamik belediye başkanımız sayın Öztürk beyde var. Çünkü Taşova’nın doğadan gelen avantajları var. Yeşilırmak en büyük nimetidir Taşova’nın. Yetmedi ise, bamyası, elması, şiirlere konu olan tütünü, her türden sebzesi, çam ormanı ve Borabay Gölü var.

Sadece kaybedecek zaman yok Taşova’nın.

Haydi Taşova, daha dinamik, daha güçlü daha özlenir olmak senin elinde. Sloganını bilmeyen yok. “Ağlayarak gelirler, ağlayarak giderler.” Yapmam gereken bellidir. Gelenler ağlamadan gelsin.

Haydi Taşova, kimse duramasın önünde.

Memleketim, memleketim, memleketim.

YORUMLAR
Reklamı Geç
carmenözgür mobilya