Advert
Advert

Özgür AĞIŞ Hayatını Anlattı

AMASYA'nın Taşova ilçesinde yaşayan Başarılı iş adamı Özgür Ağış hayatını anlattı; çocuk yaşta eşeğiyle köylerde sakız satarak başladığı iş hayatından bugün ihracat yapan bir mobilya fabrikasının sahibi ve Taşova'da çok sevilen iş adamı Özgür Ağış Başarısını Anlattı.

Özgür AĞIŞ Hayatını Anlattı
Özgür AĞIŞ Hayatını Anlattı Editör : Ali Rıza AĞIŞ
Bu içerik 5552 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

    Özgür Ağış, vermiş olduğu röportaj; ticarete henüz kücük  yaşlarda toptancıdan aldığım sakızları eşeğimle köylerde satarak veya onları köylerde yumurta ile takaz ederek başladığını ve bu yumurtaları haşlayıp soğan kabuğu ile boyayıp Yemişen bükü olan yaşadığımız yerdeki sinamanın önünde satarak başladım.

    60 yıllarda Adana, Seyhan, Mersin ve antalya bölgesinden sezonuna göre karpuz, portakal ve  domates getirerek pazarlarda sattığını çok yoğun işlerinin olmasına rağmen getirdiği ürünleri aynı gün bitirdiğini ve sonra dinlendiğini ürünlerini bitirmenin ona huzur verdiğini kaydetti.


    Daha sonraki yıllarda Kayseri'den çekyat getirip Taşova'da satan Ağış, işine mobilya sektöründe devam etme kararı aldı. 2003'te bir kereste fabrikasını devralan Ağış, burayı mobilya fabrikasına dönüştürdü. Ağış, bugün Türkiye'de 35 şubesi bulunan, başta Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerine ihracat yapan bir fabrikanın da sahibi.

    Aynı zamanda süpermarket işleten ve kömür toptancılığı da yapan 5 çocuk babası 79 yaşındaki Ağış, yaşının ilerlemesine rağmen ticaret yapmaktan çok büyük bir mutluluk duyduğunu söyleri.

    Ağış, yaptığı açıklamada, başarısında çalışma azminin yanında çocuklarının hayırlı evlat olup işlerine sahip çıkmasının onu çok mutlu ettiğini söyledi.

    Çocuklarını Taşova'dan kazandığı parayla büyüttüğü, ve buranın ekmegi ile de kendisinin büyüdüğünü ve bu sebebten yediğim ekmeğin hakkını vererek bu topraklara yatırım yaptığını ve burada çok az is sahasının olduğunu 11bin nufuslu bir ilçede 120 kişi çalıştırıp her bir elemanımla bir aile olmamım mutluluğunu yaşadığını söyledi.

    
     Ağış Ticarette Başarılı olmanın Sırrı Kul Hakkı Yememektir dedi ve sözlerine sünları ekledi;
    "Esnaflıkta yalan dolan işin içinde olmayacak. Kazancını düşünürsün ama sonunda başarılı olmazsın. En büyük mirasım, çocuklarım   Çocuklarıma bırakacağım en büyük miras ticaret ahlakı. Ticaret yaparken prensiplerinin olması gerekiyor. 'Ben şu malı veresiye vereyim ama daha pahalı vereyim, çalayım, çırpayım' dersen tezgah yürümez. En büyük hazine, çalışmak ve dürüstlüktür."

    İlçe sakinlerinden Ramazan Turgut ise Ağış'ın ahilik kültürünü devam ettiren ve az rastlanan bir esnaf olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:
"Bugüne kadar kimseye 'Neden paran yok, neden borcunu ödemedin?' dediğini duymadım. 2000 yılında bir kaza geçirmiştim, 3 ay kadar Taşova'da bulunamadım. Özgür amcaya borcum vardı ama döndüğümde ilk olarak 'Sağlığın nasıl?' diye sordu. İnsana değer veren ve esnaflığı hakkıyla yapan birisi."

 

Özgür Ağış AA haber ajansı röportaj
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X