Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Taşova Nöbetçi Eczaneleri
Advert

AVRUPA OBEZİTE GÜNÜ

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

AVRUPA OBEZİTE GÜNÜ
AVRUPA OBEZİTE GÜNÜ Editör : Ali Rıza AĞIŞ
Bu içerik 4012 kez okundu.
Advert

Beden Kütle İndeksi (BKİ) yetişkinlerde fazla kiloluluk ve obeziteyi sınıflandırmak için yaygın olarak kullanılan basit bir boya göre ağırlık indeksidir. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir.

Dünya Sağlık Örgütü

  • BKİ değerinin 25’e eşit ve ya 25’ten yüksek olmasını fazla kiloluk
  • BKİ değerinin 30’a eşit ve ya 30’dan yüksek olmasını obezite olarak tanımlar.

BKİ boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının tahmin edilmesinde kullanılmakta, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir.  

Kadınlar için bel çevresinin 89 cm ve üstünde olması, erkekler için de bel çevresinin 102 cm ve üstünde olması sağlıksız olarak değerlendirilir.

Obezite ve fazla kiloluluğun ana nedeni günlük alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Küresel olarak;

·         Yağ içeriği yüksek, enerji yoğun gıdaların alımında artış

·         Birçok iş türünün artan sedanter yapısı nedeniyle fiziksel in-aktivitedeki artış, ulaşım modellerindeki değişim, ve şehirleşmedeki artış obezite nedenleri arasındadır.

Obezite Kronik Bir Hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü, içinde bulunduğumuz yüzyılda, obezitenin, yetersiz beslenme ve bulaşıcı hastalıklara benzer veya daha yüksek prevalansa sahip olduğunu onaylamaktadır. Bu nedenle, obeziteyi önlemek ve tedavi etmek için etkili önlemler alınmadığı takdirde, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yarısından fazlasının obez olması durumu söz konusudur.

AVRUPA OBEZİTE GÜNÜ
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X